دوره 27، شماره 157 - ( بهمن 1396 )                   جلد 27 شماره 157 صفحات 49-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1736 مشاهده)

سابقه و هدف: مصرف داروهای گیاهی از گذشته‌های دور در ایران و سایر کشورهای جهان رایج بوده است. انواع مختلف گیاهان دارویی، تاثیرات متفاوتی بر بدن می‌گذارند، که بعضی از آن‌ها اثرات مضر و برخی نیز اثرات مفید دارند. با این وجود، فقط مطالعات اندکی در مورد اثرات احتمالی انواع گیاهان دارویی بر اندام‌های جنسی و تناسلی وجود دارد که محدود به چند گونه خاص از این دارو‌های گیاهی است. از آنجایی که تاثیر زرد چوبه بر روی تولید مثل در جنس مونث، مورد بررسی اندکی قرار گرفته است، هدف از این مطالعه، اثر عصاره گیاه زرد چوبه بر بلوغ تخمک‌های نا بالغ موش در آزمایشگاه و میزان تشکیل جنین‌های حاصل از لقاح می‌باشد.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی، موشهای نژاد NMR1 در چهار گروه تقسیمبندی گردید که شامل گروه تجربی 1، گروه تجربی 2، گروه شم و گروه کنترل میباشد. به گروه کنترل آب و غذای طبیعی به مدت 7 روز، به گروه شم 002/0 میلیگرم بر کیلوگرم وزن بدن محلول آب مقطر و الکل به روش گاواژ به مدت 7 روز و به گروه تجربی 1 و 2 به ترتیب عصاره زرد چوبه به مقدار 001/0 و 002/0 میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن به مدت 7 روز داده شد. پس از 7 روز موشهای هر گروه کشته و تشریح گردید و در انتهای مراحلIVM و IVF نتایج مورد بررسی قرار گرفت.
یافتهها: نتایج نشان داد که با افزایش غلظت زرد چوبه میزان بلوغ تخمکها به طور معنیداری کاهش مییابد، همچنین تعداد جنینهای دو سلولی و چهار سلولی نیز 24 و 48 ساعت پس از لقاح در غلظت بالای زرد چوبه کمتر شده است.
استنتاج: با توجه به این مشاهدات میتوان نتیجه گرفت عصارهی ریشه گیاه زرد چوبه بلوغ تخمکهای نارس موش سوری و تشکیل جنینهای حاصل از آن را کاهش میدهد و بنابراین بهتر است این ادویه با احتیاط مصرف شود.

متن کامل [PDF 983 kb]   (311 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: فارماکولوژی