دوره 27، شماره 157 - ( بهمن 1396 )                   جلد 27 شماره 157 صفحات 194-216 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1805 مشاهده)

سابقه و هدف: استرهای اسیدی فتالیک (PAEs) گروهی از ترکیبات آلی هستند که به عنوان ماده افزودنی در صنایع پلاستیک‌سازی استفاده می‌شوند. در بین PAEs، دی‌متیل‌فتالات (DMP)، ساده‌ترین ترکیب گروه فتالات، آلاینده‌ای آروماتیک و مختل‌کننده عملکرد غدد درون‌ریز است. در حقیقت، هدف از این مطالعه، بررسی تاثیر نانو‌ذرات آهن صفر ‌ظرفیتی (NZVI) در تخریب DMP می‌باشد.
مواد و روشها: NZVI به روش احیای کلرید‌آهن توسط بوروهیدرید‌سدیم تهیه شد. مشخصات فیزیکی نانو‌ذرات با استفاده از آنالیز هایی مثل میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM)، میکروسکوپ‌الکترونی انتقالی (TEM)، پراش‌ اشعه‌ایکس (XRD) و ‌مغناطیس‌سنج لرزشی (VSM) تعیین شد. در ادامه تاثیر pH، غلظت DMP، مقدار NZVI و زمان‌ تماس بر کارایی حذف DMP مطالعه شد. از روش پاسخ سطحی بر ‌مبنای باکس‌بنکن به منظور بررسی اثر متقابل متغیرها استفاده شد.
یافتهها: نتایج مربوط به حذف DMP با NZVI نشان داد که راندمان حذف برابر با ‌99 درصد در شرایط بهینه (pH برابر 3، دوز NZVI  6/0گرم در لیتر، غلظتDMP  2 میلی‌گرم در ‌لیتر و زمان تماس برابر با 65‌ دقیقه) حاصل شده است. نتایج مربوط به آنالیز باکس بنکن نشان داد که پارامترهای pH و دوز نانوذره به ترتیب بیش ترین و کم ترین اثر را در فرایند حذف DMP توسط NZVI داشته‌اند.
استنتاج: بر اساس نتایج حاصل می‌توان اذعان داشت NZVI در مقادیر کم، کارایی قابل قبولی در حذف DMP دارد. به علاوه کارایی تخریب DMP توسط نانوذرات آهن صفر ظرفیتی بعد از استفاده در 5 مرحله متوالی از آزمایشات تخریب تغییر چندانی نکرد که چشم انداز کاربرد بالقوه NZVI سنتز شده را در تصفیه آبهای واقعی نشان می‌دهد.
 
متن کامل [PDF 712 kb]   (327 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: شیمی