دوره 27، شماره 158 - ( اسفند 1396 )                   جلد 27 شماره 158 صفحات 55-45 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3675 مشاهده)

سابقه و هدف: رویکرد مهم در درمان‌های پریودنتال کنترل التهاب است اما جرم‌گیری و تسطیح سطح ریشه همیشه به اندازه کافی موثر نیست. Curcumin دارای خاصیت ضد التهابی است و می‌تواند واکنش‌های التهابی را تعدیل کند و اثربخشی و ایمنی قابل قبولی از آن دیده شده است. مطالعه‌ی حاضر با هدف ارزیابی پتانسیل درمانی Curcumin BCM-95® در بیماران مبتلا به پریودنتیت مزمن به اجرا در آمده است.
مواد و روشها: این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی دو سویه کور بود. پارامترهای بالینی Loe and Silness (GI) Gingival Index، (GSBI) Gingival Sulcus Bleeding Index ، Probing Pocket Depth(PPD) و Clinical attachment level (CAL)در شروع مطالعه و هفته 6 و 4 ماه بعد ثبت شد. در گروه مورد، بیمارانی که مبتلا به پریودنتیت مزمن متوسط بودند و از نظر سیستمیک سالم و دارای حداقل یک پاکت پریودنتال با عمق پروب 4-6 میلی متر در هر کوادرانت و خونریزی حین پروبینگ بودند انتخاب شدند و بعد از  انجام جرم‌گیری و تسطیح سطح ریشه، به مدت 4 هفته روزانه دو عدد curcumin به صورت کپسول خوراکی مصرف کردند. به بیماران گروه کنترل، دارونما داده شد. پس از جمع‌آوری داده‌ها، با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS ورژن 24 تحلیل شد.
یافتهها: در پارامترهای GI, PPD CAL, و GSBI بر طبق تست Repeated measures  ،اثر زمان معنیدار بود و بین میانگینهای اندازهگیری PPDدر سه وضعیت قبل از مصرف دارو، جلسه پیگیری اول و پیگیری دوم اختلاف آماری معنیداری وجود داشت (P<05/0) اما در شاخص,GI GSBI و CAL اثر گروه معنیدار نبود.به بیان دیگر ما شاهد کاهش این پارامترها در هر دو گروه بودیم اما این کاهش بین دو گروه معنیدار نبود.
استنتاج: اثر Biocurcumax TM Curcumin (BCM-95) در درمان پریودنتیت مزمن متوسط در پارامتر PPD در بین دو گروه معنیدار بود بهطوریکه موجب کاهش بیشتر عمق پاکت در گروه مصرف کننده دارو شد.

واژه‌های کلیدی: کورکومین، پریودنتیت، سایتوکاین
متن کامل [PDF 305 kb]   (1153 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: داروسازی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.