دوره 28، شماره 161 - ( خرداد 1397 )                   جلد 28 شماره 161 صفحات 45-53 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1879 مشاهده)
سابقه و هدف: هدف از انجام این مطالعه ارزیابی وضعیت سلامت دهان در افراد با سابقه وابستگی به مواد مراجعهکننده به مراکز درمانی ترک اعتیاد شهر ساری بود.
مواد و روشها: این مطالعه مقطعی با استفاده از نمونهگیری خوشهای در 5 مرکز ترک اعتیاد در نواحی مختلف شهر ساری انجام پذیرفت. شاخص DMFT( تعداد دندانهای " پوسیده"، "از دست رفته" و " پرشده") در 120 نمونه محاسبه گردید.از آنالیزهای آماری ANOVA ،T-test و رگرسیون خطی چند متغیره استفاده گردید.
یافتهها: در مجموع 104 مرد و 16 زن که به مراکز منتخب مراجعه کرده بودند در این مطالعه شرکت کردند. میانگین DMFT افراد 30/8 ± 53/19 دندان گزارش شد. افرادی که سن شروع به مصرف مواد پایینتر، طول مدت اعتیاد 10 سال یا بیشتر، مسواک زدن کمتر از یک بار در روز و مصرف بیشتر از سه بار در روز مواد قندی در میان وعدههای غذایی را داشتند، بهطور معنیداری DMFT بالاتری داشتند. همچنین آنالیزهای آماری مشخص کرد که سن، تحصیلات، مسواک زدن، مصرف مواد قندی، طول مدت اعتیاد و زمان آخرین ملاقات دندانپزشکی با تغییر فاکتورهای DT، MT و FT رابطه معنیداری دارد.
استنتاج: افراد با سابقه وابستگی به مواد مراجعهکننده به مراکز درمانی ترک اعتیاد شهرستان ساری وضعیت سلامت دهان نا مناسبی داشتند. با توجه به وضعیت نامناسب، انجام اقدامات مناسب آموزشی، پیشگیری و درمانی در راستای ارتقاء سلامت دهان و بالا رفتن کیفیت زندگی در افراد با سابقه اعتیاد لازم به نظر میرسد.

 
متن کامل [PDF 746 kb]   (420 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: دندانپزشکی