دوره 28، شماره 161 - ( خرداد 1397 )                   جلد 28 شماره 161 صفحات 121-126 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1630 مشاهده)
سابقه و هدف: تشخیص سریع عفونت‌های پنوموککی به منظور درمان موفق و پیشگیری از عواقب آن بسیار مهم است. لذا، هدف ز این مطالعه راه اندازی روش PCR براساس ژن‌های رمزکننده کپسول استرپتوکوکوس پنومونیه بوده است.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی، براساس سکانس رفرانس ژن‌های cpsB، cpsD، aroE و psaA استرپتوکوکوس پنومونیه پرایمرهای اختصاصی طراحی گردید. هر باکتری به طور جداگانه مورد استخراج ژن قرار گرفت. پروتکل PCR طراحی و انجام شد. محصول PCR سکانس و نتایج به صورت توصیفی تحلیل گردید.
یافتهها: نتایج نشان داد، پرایمرهای طراحی شده علیه ژن های cpsB، cpsD، aroE و psaA قادر به تکثیر قطعات 159، 202، 254 و 286 جفت بازی هستند. مقایسه و همسان سازی قطعات تکثیر شده با ژن‌های رفرانس همولوژی 100 درصدی را نشان داد.
استنتاج: نتایج حاکی از آن بود که می‌توان با استفاده از ژن‌های ویرولانس سویه های استرپتوکوکوس پنومونیه بیماری زا را از سویه‌های غیر بیماری زا و نیز سویه های ویریدانس تشخیص داد. بنابراین، با استفاده از روش ارایه شده در این تحقیق احتمالاً بتوان سویه های بیماری زای استرپتوکوکوس پنومونیه را تشخیص داد و گزارش نمود.
متن کامل [PDF 571 kb]   (459 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: عفوني