دوره 28، شماره 167 - ( آذر 1397 )                   جلد 28 شماره 167 صفحات 94-109 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1004 مشاهده)
سابقه و هدف: امروزه آموکسیسیلین به عنوان مهم ترین و پرمصرفترین آنتیبیوتیکی‌ محسوب می شود که بهدلیل ایجاد مقاومت در باکتریها مورد توجه خاصی قرار گرفته است. این ترکیب از مسیرهای مختلفی مانند دفع مستقیم فاضلاب، زائدات پزشکی و دامپزشکی و صنعت و غیره وارد محیطهای آبی میشود. هدف از این مطالعه، ارزیابی کارایی نانوکاتالیست گرافن- کبالت مغناطیسی شده در فعالسازی پراکسی مونوسولفات برای حذف آموکسیسیلین از محیطهای آبی بوده است.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی اکسید گرافن با استفاده از روش اصلاح شده Hummers از گرافیت سنتز گردید. سپس نانوکاتالیست گرافن-کبالت مغناطیسی شده طی چند مرحله ساخته شد. خصوصیات بافت و نظم ساختاری نانوکاتالیست ساخته شده با استفاده از روشهای SEM و TEM، EDS و XRD  مورد آنالیز قرار گرفت. چندین پارامتر بهره برداری مورد بررسی قرار گرفتند که شامل دوز پراکسی مونوسولفات (PMSpH ، مدت زمان واکنش، غلظت کاتالیزور و غلظت اولیه آلاینده بودند. غلظت آموکسی سیلین با استفاده از دستگاه HPLC مورد سنجش قرار گرفت.
یافتهها: در این مطالعه نانوکاتالیست G/CoFe2O4 به طور موفقیت آمیزی سنتز شد. براساس نتایج به دست آمده، شرایط بهینه برای غلظت پراکسی مونوسولفات Mm 3 ، دوز کاتالیست G/CoFe2O4 5/0 گرم بر لیتر، 6 pH ، زمان واکنش 60 دقیقه و غلظت آموکسی سیلین 10 میلی گرم بر لیتر به دست آمد. تحت این شرایط بهینه، درصد حذف آموکسی سیلین، اکسیژن مورد نیاز شیمیایی (COD) و کل کربن آلی (TOC) به ترتیب 27/99، 1/83 و 11/61 درصد به دست آمد.
استنتاج: در این مطالعه، کاتالیست CoFe2O4 با فعالسازی موثر پراکسی مونوسولفات راندمان بالایی در حذف آموکسی سیلین داشت. بنابراین نتایج، فرآیند G/CoFe2O4/PMS می تواند به عنوان یک فرآیند موثر و با راندمان بالا در تصفیه محلول های صنایع مرتبط استفاده گردد.

 
متن کامل [PDF 1050 kb]   (360 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بهداشت