دوره 28، شماره 159 - ( فروردین 1397 )                   جلد 28 شماره 159 صفحات 38-45 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3247 مشاهده)
سابقه و هدف: دیکروسلیازیس بیماری شایع در نشخوارکنندگان است که توسط گونه­های مختلف دیکروسلیوم ایجاد می­شود. این انگل در مجاری صفراوی و کیسه صفرای نشخوارکنندگان و به طور تصادفی انسان دیده میشود. اهمیت اقتصادی دیکروسلیازیس به علت خسارت به کبد و در نتیجه از دست دادن مقادیر قابل توجهی از مواد پروتئینی می­باشد. بنابراین هدف از این مطالعه، بررسی پارامترهای مورفومتریک و مولکولی (PCR و PCR-RFLP) ایزولههای گوسفندی، بزی و گاوی دیکروسلیوم دندرتیکوم در استان مازندران در سالهای 1392-1394 میباشد.
مواد و روشها: در این مطالعه توصیفی، در مجموع 50 ایزوله ترماتود از کبدهای گوسفندی (20 مورد)، بزی
(20 مورد) و گاوی (10 مورد)، از کشتارگاههای مازندران جمع­آوری شدند. کرم­های بالغ با روشهای مورفومتریک و مولکولی ناحیه 28s rDNA مورد بررسی قرار گرفتند. برای تشخیص گونه­ی انگل از تکنیک PCR-RFLP استفاده شد. علاوه بر این، تعدادی از نمونه ها تعیین توالی شدند.
یافتهها: تمام ایزوله­های سه میزبان (گوسفند، بز و گاو) در اغلب شاخصه های مرفولوژیک با هم اختلاف معنیدار داشتند. در مورد شاخص بیضههای انگل، که شاخص قابل اعتمادی برای تشخیص افتراقی گونههای دیکروسلیوم میباشد، در تمام ایزولهها، بیضهها پشت سر هم قرار داشتند و اختلاف معنیداری در اندازه آنها در بین میزبانان مختلف مشاهده نشد. در بررسی مولکولی چهار باند bp116، bp145، bp 393 و  bp409 از محصول PCR بعد از تماس با آنزیم مشاهده شد. در بررسی توالی ایزوله های انگل، اختلاف ژنتیکی چندانی دیده نشد، در حالی که در بررسی مورفومتریک، تفاوتهایی مشاهده شد.
استنتاج: بررسی های مولکولی و مورفومتریک نشان داد که دیکروسلیوم دندریتیکوم تنها گونه­ی آلوده کنندهی گوسفند، بز و گاو در استان مازندران است.
 
واژه‌های کلیدی: دیکروسلیوم، مورفولوژی، 28s rDNA، PCR-RFLP
متن کامل [PDF 756 kb]   (738 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: انگل شناسي