دوره 28، شماره 164 - ( شهریور 1397 )                   جلد 28 شماره 164 صفحات 1-12 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1568 مشاهده)
سابقه و هدف: آسیبهای ایسکمی- ریپرفیوژن (I/R) کبدی، علت اصلی نارسایی کبد در جراحیهای مختلف به خصوص پیوند کبد میباشد. از آنجایی که ROS علت عمده آسیبهای کبدی است، به کارگیری آنتیاکسیدانها برای کاهش این عوارض در اولویت قرار دارد. این مطالعه با هدف ارزیابی اثرات سیلیبینین بر آسیبهای کلی بافت کبد و بیان ژن های eNOS و iNOS (نیتریک اکساید سنتاز اندوتلیالی و القایی) طی I/R انجام پذیرفت.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی، رت ها به چهار گروه هشت تایی، شامل گروه حامل (Vehicle) که رت‌ ها مورد عمل لاپارتومی قرار گرفته و حامل (DMSO10%) دریافت کردند، گروه SILI که رت ‌ها همراه لاپاراتومی، سیلیبینین دریافت کردند، گروه I/R که رت ها مورد عمل I/R قرار گرفته و حامل دریافت کردند و گروه I/R+SILI که رت ها همزمان با I/R، سیلیبینین دریافت کردند، تقسیم شدند. سیلیبینین در گروهها برای هر رت دو بار، هر بار با دوز mg/kg 50 (I.P) تزریق گردید. پس از یک ساعت ایسکمی و 5 ساعت ریپرفیوژن، نمونههای خون برای سنجش AST و ALT سرم و نمونههای کبد برای ارزیابی بیان ژنهای eNOS و iNOS و بررسیهای بافت شناسی جمع آوری شدند.
یافتهها: بین گروه های Vehicle و SILI در کلیه پارامتر ها، تغییر معنی داری مشاهده نشد (05/0p>). سطوح AST و ALT سرم در گروه I/R افزایش چشمگیری نسبت به گروه حامل داشت، که توسط سیلیبینین کاهش قابل توجهی پیدا کرد. همچنین آسیب های بافتی مشاهده شده در گروه I/R توسط سیلیبینین بهبود پیدا کرد. بیان ژن های iNOS و eNOS طی I/R به ترتیب افزایش و کاهش بارزی در مقایسه با گروه حامل داشت. درمان با سیلیبینین توانست بیان iNOS را کاهش دهد اما نتوانست اثر معنی داری روی بیان eNOS بگذارد(05/0p>).
استنتاج: سیلیبینین اثرات حمایتی روی کبد طی I/R از خود نشان داده و میتواند با کاهش بیان iNOS، از اثرات مضر آن بکاهد.
 
متن کامل [PDF 865 kb]   (573 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بیوشیمی