دوره 28، شماره 170 - ( اسفند 1397 )                   جلد 28 شماره 170 صفحات 173-179 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1797 مشاهده)
سابقه و هدف: روغن کنجد با اثرات شناخته شده آنتیاکسیدانی و ضد التهابی، ممکن است بتواند اثرات محافطتی در برابر سکته مغزی ایجاد کند. مطالعه حاضر با هدف بررسی اثرات تجویز روغن کنجد به عنوان مداخله درمانی بر حجم ضایعه و ادم مغزی در مدل آزمایشگاهی سکته مغزی در موش صحرایی انجام پذیرفت.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی، 30 سر موش صحرایی نر در سه گروه شم، ایسکمیک و ایسکمیک+ روغن کنجد (2 میلیلیتر به ازای کیلوگرم وزن) مورد مطالعه قرار گرفتند. ایسکمی موضعی مغز به مدت 60 دقیقه با استفاده از تکنیک انسداد شریان مغزی میانی ایجاد شد و 24 ساعت پس از ایسکمی، حیوانات از نظر اختلالات حسی و حرکتی مورد ارزیابی قرار گرفتند. سپس حجم ضایعه و ادم مغزی در حیوانات مورد مطالعه اندازه گیری شد.
یافتهها: ایجاد ایسکمی مغزی در حیوانات گروه ایسکمیک سبب بروز اختلالات حرکتی شدید گردید و حجم ضایعه قابل توجهی، در نیمکره چپ مغز ایجاد شد. درمان با روغن کنجد ضمن بهبود اختلالات نورولوژیک بهطور معنیداری در مقایسه با گروه کنترل حجم ضایعه و ادم مغزی را کاهش داد.
استنتاج: یافته های این مطالعه نشان داد که درمان با روغن کنجد ضمن کاهش حجم ضایعه و ادم مغزی سبب بهبود اختلالات نورولوژیک ناشی از آسیب ایسکمیک مغزی میشود.
 
متن کامل [PDF 614 kb]   (574 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: فيزيولوژي