دوره 30، شماره 186 - ( تیر 1399 )                   جلد 30 شماره 186 صفحات 132-123 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1982 مشاهده)
سابقه و هدف: افزایش شیوع دیابت در جهان و عوارض آن از جمله مشکلات قلبی عروقی موجب افزایش هزینههای درمانی میشود،که با یک برنامهریزی صحیح جهت تغییر عادات زندگی و با انجام ورزش مناسب میتوان موجب کاهش هزینهها و عوارض آن شد. مطالعه حاضر تاثیر تمرینات هوازی و مقاومتی برسطح خونی  GDF-15بیماران دیابتی نوع یک را به عنوان یک نشانگر محافظتی برسلولهای قلبی عروقی، مورد بررسی قرارداد.
مواد و روشها: در این مطالعه نیمه تجربی که در سال 1398 انجام شد، 32 بیمارمبتلا به دیابت نوع یک دردو گروه تمرینات ورزشی هوازی و مقاومتی وارد مطالعه شدند. سطوح سرمی GDF15 در همه بیماران قبل و بعد از تمرین ورزشی اندازهگیری شد. اطلاعات با آزمونهای من ویتنی، بوتسترپ ودر SPSS بررسی شد.
یافتهها: در این مطالعه، افزایش سطح GDF-15 بعد از انجام تمرینات ورزشی، نسبت به قبل از تمرینات معنیدار بود (05/0> P) واندازه اثر (Effect size) 15 درصد بود. همچنین افزایش سطح GDF-15 بعد از تمرینات در گروه هوازی معنیدار بود (05/0> P).
استنتاج: ارتباط مثبتی میان تمرینات ورزشی با سطح GDF15 در بیماران دیابتی نوع یک وجود دارد که این ارتباط در گروه تمرینات هوازی بیشتر دیده میشود.
متن کامل [PDF 325 kb]   (1264 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.