دوره 33، شماره 221 - ( خرداد 1402 )                   جلد 33 شماره 221 صفحات 172-166 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (875 مشاهده)
 سابقه و هدف: درد از شایعترین مشکلات بیماران، پس از جراحی هیسترکتومی میباشد، که باعث عوارض طولانی مدت در دوران نقاهت بعد از عمل و تاخیر در بهبود بیمار میگردد. امروزه برای کاهش عوارض دارویی ضددرد، گرایش زیادی به سمت طب مکمل از جمله ماساژ پیدا شده است. لذا این پژوهش با هدف تعیین تاثیر ماساژ پا بر درد بیماران در دوران نقاهت پس از هیسترکتومی انجام شد.
مواد و روشها: این پژوهش یک مطالعه کارآزمایی بالینی کنترل شده تصادفی است. تعداد 60 بیمار تحت هیسترکتومی (هر گروه 30 نفر) واجد شرایط، با نمونهگیری در دسترس در سال 1396 از بیمارستانهای شریعتی و ولیعصر تهران با تخصیص تصادفی ساده به دو گروه تقسیم شدند. در گروه مداخله ماساژ پا بهمدت 20 دقیقه یک بار در روز به مدت دو روز متوالی بعد از عمل انجام گرفت و گروه کنترل مراقبتهای روتین را دریافت کردند. قبل از مداخله، 24 ساعت بعد از اتمام دوجلسه مداخله و همچنین 5 روز پس ازجراحی در هرگروه شدت درد با استفاده از مقیاس استاندارد دیداری درد (visual analoge pain scale) اندازهگیری شد. دادهها با آمارهای توصیفی،آزمونهای تی مستقل، کای اسکوئر وتست دقیق فیشر تجزیه وتحلیل شد.
یافتهها: مقایسه اختلاف میانگین نمره درد قبل از ماساژ و 24 ساعت بعد از ماساژ در گروه ماساژ پا (0/41±2/01) و کنترل (0/21±0/47) بود که اختلاف آماری معنیداری نشان داد(0/001P<). این اختلاف 5 روز پس از ترخیص معنیدار نبود (0/3P=).
استنتاج: ماساژ پا پس از هیسترکتومی بر روی درد در دوران نقاهت موثر است. با توجه به اینکه این نوع مداخله ارزان و ساده است، میتوان از این مداخلات طب مکمل بهعنوان روشهای غیردارویی در کنار سایر درمانهای معمول استفاده شود.

شماره ثبت کارآزمایی بالینی : 5N201301196284IRCT
 
واژه‌های کلیدی: ماساژ پا، درد، نقاهت، هیسترکتومی
متن کامل [PDF 664 kb]   (604 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: زنان و زایمان و نازایی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.