دوره 33، شماره 2 - ( ویژه‌نامه شماره دو - آذر 1402 )                   جلد 33 شماره 2 صفحات 379-374 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (453 مشاهده)
یورینوتوراکس علتی نادر برای پلورال افیوژن است که غالباً به صورت یک‌طرفه رخ می‌دهد. در یورینوتوراکس مایع پلورال رنگ و بوی ادرار دارد و نسبت کراتینین مایع پلورال به کراتینین سرم بیش از یک است. در این گزارش، یک بیمار یورینوتوراکس به دنبال کنسر پروستات معرفی می‌شود. بیمار آقای 79 ساله‌ای است با سابقه BPH که با احتباس ادراری، تهوع و تنگی نفس مراجعه کرد. در آزمایش‌های انجام شده کراتینین 12، هایپرکلسمی و هایپرکالمی، در سونوگرافی، هیدرونفروز متوسط سمت چپ و مایع آسیت متوسط و در گرافی قفسه سینه، پلورال افیوژن ماسیو سمت چپ داشته است. برای بیمار توراسنتز و آسپیراسیون مایع آسیت انجام شد و نسبت کراتینین مایع پلور و آسیت به کراتینین سرم بیش از یک گزارش شد. نفروستومی دوطرفه برای بیمار تعبیه شد که پس از آن، پلورال افیوژن و آسیت بیمار بدون نیاز به آسپیراسیون برطرف شد. در معاینه، پروستات بزرگ‌تر و قوامی سفت‌تر از حالت نرمال داشت. PSA برای بیمار چک شد و عدد آن بالای 100 گزارش شد. بیوپسی پروستات برای بیمار انجام شد که آدنوکارسینوم پروستات تشخیص داده شد. بیمار رژیم اول کموتراپی را دریافت کرد و با حال عمومی خوب از بیمارستان ترخیص شد.
 
متن کامل [PDF 595 kb]   (157 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش مورد | موضوع مقاله: ریه

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.