دوره 12، شماره 36 - ( مهر 1381 )                   جلد 12 شماره 36 صفحات 65-73 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (10269 مشاهده)
سابقه و هدف: روش استاندارد طلایی در تشخیص سینوزیت،CT کورونال سینوس های پارانازال با مقاطع پیوسته و پشت سرهم می باشد. با توجه به هزینه زیاد و دوز بالای اشعه در این روش، و این که معیارهای بالینی و رادیوگرافی های ساده چندان حساس و اختصاصی نمی باشند، انجام CT سینوس ها با روش های Limited Screening (با مقاطع ناپیوسته) توسط بعضی محققین پیشنهاد شده است. تحقیق حاضر جهت بررسی دقت تشخیصی CT کورونال با مقاطع محدود (چهار مقطع) و مقایسه آن با CT استاندارد در تشخیص سینوزیت صورت گرفته است.
مواد و روش ها: از 100 بیماری که با احتمال سینوزیت به بخش CT اسکن بیمارستان امام خمینی (ره) ساری مراجعه نموده بودند،CT استاندارد کورونال (شامل 16 مقطع) انجام شد و بر اساسScout view مربوطه، چهار تصویر Limited Screening CT انتخاب و چاپ شدند. تصاویر مربوط به هر دو روشCT ، به طور مجزا از یکدیگر توسط دو رادیولوژیست گزارش شدند (در مجموع چهار گزارش CT برای هر بیمار انجام شد). نتایج حاصل از روش استاندارد و Limited رادیولوژیست اول با نتایج مشابه از رادیولوژیست دوم مورد مقایسه قرار گرفت. مجموع نتایج روش Limited نیز با روش استاندارد مقایسه شد.
یافته ها: در مقایسه نتایج دو رادیولوژیست میزان Kappa value محاسبه شده برای روش های استاندارد و Limited به ترتیب 95/0 و 97/0 است که دال بر توافق (Agreement) خوب بین دو رادیولوژیست در هر دو بررسی می باشد. روش Limited در مجموع دارای حساسیت 1/94 درصد و دقت 5/93 درصد بود. شیوع کلی سینوزیت در افراد مورد بررسی 68 درصد و بیشترین سینوس درگیر، سینوس ماگزیلر (با نتایج7/89 درصد) بود.
استنتاج: روش Limited Screening CT سینوس های پارانازال می تواند روش مناسبی در ارزیابی اولیه بیماران با احتمال سینوزیت باشد و از این نظر جایگزین گرافی های ساده شود. مزیت این روش استفاده از دوز کمتر اشعه، سرعت بیشتر کار تصویرگیری و صرف هزینه کمتر می باشد.
متن کامل [PDF 3855 kb]   (1666 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |