دوره 14، شماره 43 - ( تير 1383 )                   جلد 14 شماره 43 صفحات 49-56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (15094 مشاهده)
سابقه و هدف: شیوع دیابت در ایران 5/4 تا 6 درصد و در جمعیت بالای 30 سال مناطق شهری یزد 2/14درصدگزارش شده است. میکروآلبومینوری قبل از بروز سندرم بالینی عوارض کلیوی دیابت به وقوع می پیوندد که با تشخیص زود هنگام می توان با کنترل بهتر قند خون، به کار بردن داروهای مهارکننده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین و کنترل فشار خون از پیشرفت عوارض کلیوی دیابت جلوگیری کرد. باتوجه به شیوع بالای دیابت در یزدو اهمیت عوارض کلیوی دیابت، تصمیم گرفته شد که شیوع میکروآلبومینوری و ارتباط آن را با جنس، قند خون و طول مدت دیابت در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مراجعه کننده به مرکزتحقیقات دیابت یزد بررسی کنیم
مواد و روش ها: این مطالعــه که از نوع مقطعی است بر روی 288 بیمار دیابتی نــوع 2 که در فاصله زمانی آبان 81 لغـایت مـرداد مـاه 82 به این مـرکز مراجعـه کـرده بودنـد، انجام شـد. از آزمـون کای دو برای تجزیه و تحلیل داده هـا استفاده شد .
یافته ها: در این مطالعه شیوع میکروالبومینوری 2/14 درصد به دست آمد همچنین بین میکروالبومینوری و طول مدت دیابت ارتباط مستقیم وجود داشت (Pv=0.000) اما میکروآلبومینوری با قند خون، هموگلوبین گلیکوزیله و جنس بیماران ارتباط معنی دار نداشت.
استنتاج: در این مطالعه ،با ضریب اطمینان 95درصد، شیوع میکرو آلبومینوری 14.2±%4 درصد به دست آمد که تقریبا مشابه مطالعات انجام شده در هند (7/15 درصد) و عربستان (8/16 درصد)بود. با توجه به شیوع بالای میکروآلبومینوری پیشنهاد می شود آزمون غربالگری میکروآلبومینوری برای تمام بیماران دیابتی انجام شود تا با درمان مناسب از پیشرفت عوارض کلیوی جلوگیری گردد.
متن کامل [PDF 159 kb]   (1870 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |