دوره 14، شماره 45 - ( دى 1383 )                   جلد 14 شماره 45 صفحات 1-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Farzin D, Mehrabian M. Ëvaluation of opioid and dopaminergic mechanisms of dextromethorphan on the nociceptive response-induced by hot plate in mice. J Mazandaran Univ Med Sci. 2004; 14 (45) :1-15
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-405-fa.html
فرزین داوود، مهرابیان مهتا. بررسی اثر و مکانیسم های اوپیوییدی و دوپامینرژیک دکسترومتورفان بر پاسخ درد ناشی از صفحه داغ در موش. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1383; 14 (45) :1-15

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-405-fa.html


چکیده:   (11585 مشاهده)
سابقه و هدف: دکسترومتورفان آنتاگونیست غیر رقابتی گیرنده NMDA سیستم گلوتامات- ارژیک می باشد که به عنوان یک داروی ضدسرفهOTC ، بیش از 47 سال کاربرد بالینی دارد. نظر به این که اثر و مکانیسم های اوپیوییدی و دوپامینرژیک دکسترومتورفان در مدل های فازیک و حاد درد بررسی نشده است، در این مطالعه اثر دکسترومتورفان بر پاسخ درد ناشی از صفحه داغ در موش مورد آزمایش قرار گرفت.
مواد و روش ها: اثر دکستــرومتــورفان و دیگــر داروها بر آستــانه درد با استفــاده از دستگـاه Hot plate (هـاروارد، انگلستان) مورد بررسی قرارگرفت. درجه حرارت صفحه داغ به طوراتوماتیک توسط ترموستات دستگاه بر روی 52.5±0.5 درجه سانتی گراد تنظیم شده بود. موش ها به صورت انفرادی بر روی صفحه داغ قرار داده می شدند و دوره واکنش لیسیدن یا لگد زدن پا در زمان های مختلف پس از تزریق داروها ثبت می شد. برای جلوگیری از آسیب بافتی، یک مرحله توقف چهل و پنج ثانیه ای برای حیوانات در نظر گرفته می شد. برای اجتناب از تداخل اثر آرام بخشی با اثر ضد دردی واقعی، هماهنگی حرکت موش ها با استفاده از دستگاه Rota rod(هاروارد، انگلستان) مورد ارزیابی قرار می گرفت.
یافته ها: دکسترومتورفان در دوز داخل صفاقی 30 میلی گرم/کیلوگرم، آستانه درد ناشی از صفحه داغ را در موش افزایش داد. این دوز از دکسترومتورفان در آزمون Rota rod فاقد اثر بر هماهنگی حرکتی موش بود که تایید کننده اثر ضد دردی دکسترومتورفان است. دکسترومتورفان اثر ضد دردی مرفین را نیز تقویت نمود. اثر ضد دردی دکسترومتورفان و اثر تقویتی آن بر روی افزایش آستانه درد ناشی از تجویز مرفین توسط آنتاگونیست گیرنده های اوپیوییدی، نالوکسون خنثی گردید. اثر ضد دردی دکسترومتورفان توسط آگونیست گیرنده های D1/D2 دوپامینی، آپومرفین نیز خنثی شد. اثر مهاری آپومرفین بر پاسخ ضد دردی دکسترومتورفان توسط آنتاگونیست گیرنده های D1 دوپامینی SCH 23390، مهار گردید، در صورتی که آنتاگونیست گیرنده های D2 دوپامینـی، سولپیرایـد و آنتاگونیست گیرنده هـای محیطی دوپامین، دامپریدون در این رابطه بی اثر بودند.
استنتاج: یافته های پژوهش نشان داد مکانیسم های گیرنده های اوپیوییدی و D1 دوپامینی مرکزی، اثر ضد دردی دکسترومتورفان در آزمون صفحه داغ را تعدیل می کنند.
متن کامل [PDF 213 kb]   (1907 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb