دوره 18، شماره 64 - ( خرداد و تیر 1387 )                   جلد 18 شماره 64 صفحات 43-37 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (25910 مشاهده)
سابقه و هدف: هلیکوباکترپیلوری به عنوان عامل بیماریزایی جدی در دستگاه گوارشی انسان به شمار می رود و عفونت ناشی از آن ممکن است در ارتباط با وجود یا عدم وجود ژن cagE باشد. این مطالعه به منظور بررسی وجود ژن cagE در ایزوله های هلیکوباکترپیلوری و ارتباط cagE با سو هاضمه های بدون زخم، زخم های پپتیک و سرطان صورت گرفت.
مواد و روش ها: 150 نمونه بیوپسی بیماران بر روی محیط های اختصاصی بروسلا آگاروکمپیلوباکتر واجد خون گوسفندی و آنتی بیوتیک های سه گانه کشت داده شد. پس از بررسی کلنی های به دست آمده توسط تست های بیوشیمیایی، استخراج ژنوم صورت گرفت، سپس به کمک پرایمرهای طراحی شده و روش PCR به بررسی وجود و یا عدم وجود ژن cagE انجام شد.
یافته ها: از 92 کشت مثبت ، 10، 20، 28، 34 ایزوله به ترتیب از بیماران مبتلا به سو هاضمه های بدون زخم، زخم اثنی عشر، زخم معده و سرطان معده به دست آمد. فراوانی ژن cagE در نمونه های فوق به ترتیب 23.88 درصد، 100 درصد، 85 درصد، 100 درصد مشاهده گردید.
استنتاج: با توجه به حضور ژن cagEدر غالب ایزوله های مورد بررسی حضور این ژن نمی تواند شاخصی جهت تفکیک ابتلا به بیماری های فوق باشد.
متن کامل [PDF 233 kb]   (2537 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.