دوره 18، شماره 68 - ( بهمن 1387 )                   جلد 18 شماره 68 صفحات 19-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sorouri Zanjani R, Mir-Esmaili S, Latifi A, ValiPour E. Isolation and identification of a type strain bacteria with the highest ability to produce organophosphorus acid anhidrase. J Mazandaran Univ Med Sci. 2009; 18 (68) :19-26
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-519-fa.html
سروری زنجانی رحیم، میراسماعیلی سیدمحسن، لطیفی علی محمد، ولی پور ابراهیم. جداسازی باکتریهای دارای آنزیم ارگانوفسفوروس اسید انهیدراز و شناسایی سویه دارای بیشترین فعالیت هیدرولازی. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1387; 18 (68) :19-26

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-519-fa.html


چکیده:   (8989 مشاهده)
سابقه و هدف: در ایران آفت کش هایی از نوع ارگانوفسفوره از قبیل کلروپیریفوز و دیازینون در کشاورزی استفاده وسیعی دارد. این ترکیبات موجب غیر فعال شدن آنزیم کولین استراز شده و مانع انتقال پیام عصبی می شود. این مسمومیت در انسان موجب بیماری و حتی مرگ می شود. بنابراین در این مطالعه از مناطق مختلف آلوده به ارگانوفسفره سویه های مختلف باکتریایی جداسازی شد و سویه ای با بیشترین توانایی در هیدرولیز این ترکیبات انتخاب گردید تا با هدف رفع آلودگی های محیط ازاین ترکیبات مضر، مورد استفاده قرار گیرد.
مواد و روش ها: در این مطالعه از پساب کارخانجات شیمیایی و خاک های کشاورزی آلوده نمونه برداری شد و نمونه ها به وسیله محیط کشت نمکی معدنی غنی شده با کلروپیریفوز و دیازینون، چندین سویه باکتریایی جداسازی شدند. این سویه ها دارای آنزیم ارگانوفسفره انهیدراز بوده و می توانستند از دیازینون و کلروپیریفوز به عنوان منبع کربن و فسفر استفاده نمایند. یکی از این سویه ها انتخاب شد و قدرت تجزیه کنندگی آن از طریق کروماتوگرافی مایع با کارای بالا (HPLC) مورد بررسی قرار گرفت. سپس این سویه به روش برگی مورد شناسایی بیشتر قرار گرفت.
یافته ها: ازپساب و خاک کشاورزی، ده سویه باکتریایی جداسازی شدند که این سویه ها از دیازینون و کلروپیریفوز به عنوان منبع کربن و فسفر استفاده می نمودند. یکی از این سویه ها که سریعتر و بهتر از بقیه می توانست رشد کند و توانایی تجزیه بالایی داشت IHU (Imam Hossein University 4)نامگذاری گردید و بر اساس ویژگی های بیوشیمیایی و میکروسکوپی این سویه به عنوان سویه ای از پسودوموناس ها معرفی شد.
استنتاج: با توجه به این یافته ها سویه باکتریایی جداسازی شده آفت کش های ارگانوفسفوره را به عنوان منبع کربن و فسفر مصرف می کند. مصرف این ترکیبات از طریق میکروارگانیسم ها پدیده مهمی است زیرا از این طریق، ترکیبات سمی حذف شده و آلودگی محیط برطرف می شود. نتیجه این مطالعه نشان می دهد که این سویه می تواند جهت رفع آلودگی ناشی از آفت کش های ارگانوفسفوره مورد استفاده قرار بگیرد.
متن کامل [PDF 306 kb]   (2205 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb