دوره 27، شماره 149 - ( خرداد 1396 )                   جلد 27 شماره 149 صفحات 79-87 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3602 مشاهده)

سابقه و هدف: کلبسیلا پنومونیه به عنوان پاتوژن فرصت طلب در بروز عفونت‌های بیمارستانی نقش دارد. این باکتری غالباً به چندین کلاس از آنتی بیوتیک ها از جمله خانواده بتالاکتام ها مقاومت دارد. این مطالعه به منظور تعیین الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی و شیوع ژن های بتالاکتامازی TEM و CTX در ایزوله های کلبسیلا پنومونیه جدا شده از بیمارستان‌های آموزشی شهرستان ساری انجام گرفته شده است.

مواد و روشها: این مطالعه بر روی 45 ایزوله کلبسیلا پنومونیه که از نمونه های بالینی مختلف جمع آوری شده بودند، انجام گرفت. حساسیت ایزوله ها نسبت به آنتی بیوتیک ها با روش انتشار دیسک های استاندارد (کربی بائر) تعیین شد. برای شناسایی ایزوله های مولد بتالاکتاماز از روش دیسک ترکیبی استفاده شد. برای بررسی وضعیت مقاومت ژن های بتالاکتامازی TEM و  CTXاز روش  PCR با استفاده از پرایمرهای اختصاصی انجام گرفت. ﺷﺎﺧﺺ ﻫﺎﻱ ﺁﻣﺎﺭﻱ ﺑﺎ ﻛﻤﻚ ﻧﺮﻡ ﺍﻓﺰﺍﺭ SPSS ﻭﻳﺮﺍﻳﺶ 16 ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﺷﺪ ﻭ ﺍﺯ ﺗﺴﺖ ﺁﻣﺎﺭﻱ ﻛﺎﻱ ﺩﻭ ﺑﺮﺍﻱ ﺗﺤﻠﻴﻞ ﻳﺎﻓﺘﻪ ﻫﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺷﺪ. ﻣﻘﺎﺩﻳﺮ 05/0< P ﻣﻌﻨﻲ ﺩﺍﺭ ﺩﺭ ﻧﻈﺮ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪ.

یافتهها: نتایج به دست آمده نشان داد که بیش‌ترین مقدار مقاومت در برابر آنتی بیوتیک های سفوتاکسیم (100 درصد) و سفتازیدیم (100 درصد) بود، در حالی که جنتامایسین (63 درصد) بیش‌ترین مقدار حساسیت را نشان داد. نتایج حاصل نشان داد که 60 درصد از ایزوله ها، مولد  ESBLبودند و فراوانی ژن های TEM و CTX به ترتیب 55 و 45 درصد تعیین گردید.

استنتاج: نتایج این مطالعه نشان داد که میزان مقاومت  دارویی در کلبسیلا پنومونیه تنها در 60 درصد از ایزوله‌های دارای CTX و TEM مشاهده شده است که مربوط به ژن های کلاس بتالاکتامازی هستند؛ لذا مکانیسم‌های دیگری هم‌چون افلاکس پمپ‌ها و تشکیل بیوفیلم در ایجاد مقاومت دارویی نقش به سزایی دارند.

متن کامل [PDF 292 kb]   (1365 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: ميکروبيولوژي