دوره 27، شماره 157 - ( بهمن 1396 )                   جلد 27 شماره 157 صفحات 17-34 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1727 مشاهده)

سابقه و هدف: ضایعه نخاعی (SCI) Spinal Cord Injuryیکی از ناتوان کننده‌ترین بیماری‌هاست که اثرات فیزیکی و روانی متعددی را بر بیمار تحمیل می‌کند. یکی از روش‌های درمانی SCI استفاده از موادی با خاصیت نوروپروتکتیو می‌باشد ویتامین C و یوبی کینون از این گونه‌اند. لذا هدف از مطالعه حاضر بررسی اثر تجویز توام این دو ماده در مدل تجربی SCI می‌باشد.
مواد و روشها: 40 سر موش صحرایی نر به گروه‌های sham، lesion، AA، COQ10 و AA+COQ10 (توام) تقسیم شدند. در گروه شم لامینکتومی و در بقیه گروه‌ها SCI ایجاد شد. 24 ساعت بعد گروه‌های AA ، COQ10 و توام بترتیب ویتامین C، یوبی کینون وترکیبی از آن دو را دریافت کردند. ارزیابی رفتاری و مطالعات بیوشیمیایی انجام شد. 8 هفته بعد برش‌های 5 میکرونی از مغز تهیه و با کرزیل ویوله رنگ‌آمیزی شد.
یافتهها: بین گروه توام و گسروههای AA و COQ10 از نظر میانگین نمرهBasso,Beattie, Bresnahan) BBB و بین گروههای توام و lesion از نظر میزان MDA اختلاف معنیدار مشاهده شد. میزان GR سرم در گروه توام در مقایسه با گروه lesion به طور معنیداری افزایش یافت.میانگین تعداد نورونهای حرکتی سالم در شاخ قدامی نخاع در گروههای درمانی نسبت به گروه lesion به طور معنیداری افزایش یافت.
استنتاج: تجویز توام AA وCOQ10 در مدل تجربی ضایعه نخاعی موجب بهبود حرکتی، کاهش MDA و افزایش GR سرم و افزایش بقای نورونها در شاخ قدامی نخاع میگردد.
 

متن کامل [PDF 1003 kb]   (370 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بافت شناسي