دوره 27، شماره 157 - ( بهمن 1396 )                   جلد 27 شماره 157 صفحات 230-235 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1873 مشاهده)
سابقه و هدف: سرطان معده، دومین علت شایع مرگ و میر ناشی از بدخیمی‌ها در سراسر جهان بوده و علیرغم پیشرفتهای زیاد در درمان حتی در موارد قابل جراحی، شانس زنده ماندن بسیار پایین میباشد. داشتن استعداد ژنتیکی نقش مهمی در پیشرفت سرطان معده دارد. پلی مورفیسم ژن NAD(P)H Quinone dehydrogenase 1 (NQO1) ، میتواند بر فعالیت این ژن و در نتیجه استعداد ابتلا به سرطان معده تاثیرگذار باشد. هدف این مطالعه، تعیین اثر پلی مورفیسم ژن  NQO1بر روی سرطان معده می‌باشد.
مواد و روشها: در این مطالعه مورد شاهدی تعداد100فرد مبتلا به سرطان معده و 100فرد سالم از نظر پلی مورفیسم در ناحیه C> T 609 پروموتورژن NQO1 مورد ارزیابی قرارگرفت. DNA ژنومی افراد مورد مطالعه از سلولهای سفید خون محیطی استخراج شده و با استفاده از روش RFLP-PCR به بررسی ژنوتیپی درناحیه C> T 609 پروموتور ژن NQO1 در دو گروه پرداخته شد. آنالیز آماری، با استفاده از نرم افزار Medcalc نسخه 9، صورت پذیرفت.
یافتهها: این مطالعه نشان میدهدکه غربالگری پلی مورفیسم ژن NQO1 (C> T 609) نمیتواند به عنوان یک نشانگر مفید در تعیین حساسیت فردی به سرطان معده و کمک به راهکارهای پیشگیری ودرمانی در افراد مستعد مورد استفاده قرار گیرد.
استنتاج: این مطالعه نشان میدهدکه غربالگری پلی مورفیسم ژن NQO1 (C> T 609) نمی تواند به عنوان یک نشانگرمفیددرتعیین حساسیت فردی به سرطان معده وکمک به راهکارهایپیشگیری ودرمانی درافرادمستعدمورد استفاده قرارگیرد.
متن کامل [PDF 219 kb]   (320 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: بیوتکنولوژی