دوره 27، شماره 154 - ( آبان 1396 )                   جلد 27 شماره 154 صفحات 1-11 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4761 مشاهده)
سابقه و هدف: مایع فولیکولی منبعی غنی از ترکیبات ویژه برای تکوین تخمک است. ازطرفی سلول‌های بنیادی ژله وارتـــون با سلول‌های زایای بدوی منشاء تمایزی یکسان دارند. از این رو ممکن است بتوانند در حضور فاکتور‌های القایی مناسب به سلول‌های شبه‌تخمک تمایز یابند. هدف این مطالعه جداسازی سلول‌های بنیادی ژله وارتـــون و تمایز آن به سلول‌های شبه‌تخمک با استفاده از مایع فولیکولی بوده است.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی قطعات ژله‌وارتون، در محیط α-MEM حاوی10درصد FBS کشت داده شدند. سلول‌های مزانشیمی جدا شده از بافت، در پاساژ سوم به سلول‌های استخوان و چربی تمایز داده شدند، سپس بیان مارکر‌های مربوط به سلول‌های مزانشیمی تحت آنالیز فلوسایتومتری سنجیده شد. جهت تمایز سلول‌های بنیادی ژله وارتـــون به سلول‌های شبه‌تخمک از محیط α-MEM حاوی10درصد مایع فولیکولی انسان، به مدت 21 روز استفاده شد و درنهایت سلول‌ها با آنالیز ایمونوسیتوشیمی ارزیابی شدند.
یافتهها: سلول‌های بنیادی ژله وارتـــون توانستند به سلول‌های استخوان و چربی تمایز پیدا کنند. آنالیز فلوسایتومتری نشان داد، سلول‌های بنیادی ژله وارتـــون مارکر سلول‌‌های خونی (CD34-45) را بیـــان نمی‌کنند و مــــارکر‌های سلول‌های مزانشیمی CD73)، CD90 و CD105) را بیـــان می‌کنـند. سلول‌های بنیادی ژله وارتـــون تحت تیمار با مایع فولیکولی، به سلول‌های شبه‌تخمک تمایز یافتند و آنالیز ایمونوسیتوشیمی نشان داد این سلول‌ها بیان مثبتی از مارکر‌های تخمک ZP3) و SYCP3) و سلول زایا (VASA) را دارند.
استنتاج: مطالعه حاضر نشان داد، سلول‌های بنیادی ژله وارتـــون می‌توانند به سلول‌های شبه‌تخمک (از نظر ظاهری) تحت تأثیر مایع فولیکولی تمایز یابند، همچنین مارکر‌های ZP3، VASA و SYCP3 را به طور مثبت بیان کردند. با توجه به توانایی‌های سلول‌های بنیادی ژله وارتـــون ، به نظر می‌رسد این سلول‌ها می‌توانند مناسب جهت استفاده در پروژه‌های سلول‌درمانی با رویکرد بهبود درمان ناباروری باشند.
 

متن کامل [PDF 812 kb]   (682 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بيولوژي