دوره 26، شماره 142 - ( آبان 1395 )                   جلد 26 شماره 142 صفحات 155-166 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3275 مشاهده)

سابقه و هدف: آب بطری شده به طور گسترده‌ای در بطری های پلی‌اتیلن‌تری فتالات PolyethyleneTerphthalate (PET) با درپوش پلاستیکی بسته‌بندی و توزیع می‌شود. مواد پلاستیکی موجود در این بطری‌هاو نیزسایر مواد افزودنی مانند فلزات سنگین، می‌توانند در طول فرآیند تولید و یا ذخیره‌سازی در شرایط محیطی مختلف، از بطری به درون آب نشت کنند. در این مطالعه اثر نور خورشید و درجه حرارت محیط بر آزادسازی فلزات سنگین از ظروف PET به درون آب‌های بطری شده مورد بررسی قرار گرفت.

مواد و روش‌ها: تغییر مقادیر سرب و نیکل و کادمیوم و آنتیموان آب‌های بطری شده در شرایط مختلف شامل: اتاق با دمای C°2±27، در معرض تابش نورخورشید در محیط با دمای C°3±45 با پوشش فویل و بدون پوشش فویل، و نیز شرایط دمایی C°45، C°60 و C°75، در بازه‌های زمانی تعیین شده از 5 تا50 روز در 6 مارک آب بطری شده 5/0 لیتری از 5 استان در سال 1394 در ایران، به روش ICP-AES اندازه‌گیری و آنالیز نتایج با نرم افزار Minitab انجام شد.

یافته‌ها: غلظت فلزات سرب و نیکل و کادمیوم آب‌های بطری شده در شرایط دمایی و در زمان‌های مختلف و تحت تابش مستقیم نور خورشید دارای تغییرات قابل توجه و معنی‌داری نبود ولیکن غلظت آنتیموان با افزایش زمان نگهداری در تمام شرایط افزایش یافت و در برخی موارد نیز از حداکثر مجاز (5 میکروگرم درلیتر) فراتر رفت.

استنتاج: قرارگرفتن در معرض تابش مستقیم نورخورشید، افزایش دمای محیط و مدت زمان نگهداری، موجب افزایش غلظت آنتیموان در آب‌های بطری شده می‌گردد.

متن کامل [PDF 717 kb]   (1106 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |