دوره 16، شماره 53 - ( مرداد 1385 )                   جلد 16 شماره 53 صفحات 1-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Bahrami Z, Aram S, Jabalameli M. Evaluation of Lidocaine and Bupivacaine in post operationpain after abdominal hysterectomy. J Mazandaran Univ Med Sci. 2006; 16 (53) :1-8
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-899-fa.html
بهرامی ژیلا، آرام شهناز، جبل عاملی میترا. بررسی تاثیر لیدوکائین و بوپیواکائین داخل حفره شکمی بر شدت درد و علائم بیماران بعد از هیسترکتومی ابدومینال. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1385; 16 (53) :1-8

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-899-fa.html


چکیده:   (17561 مشاهده)
سابقه و هدف : امروزه حتی با در دسترس بودن ضد دردهای موثر، 30 تا 70 درصد بیماران از درد بعد از اعمال جراحی شاکی هستند. استفاده از بی‌حس‌کننده‌های موضعی به عنوان روشی ارزان، کم خطر و آسان مورد تواقف مطالعات نیست. با توجه به این که برداشتن رحم یکی از رایج‌ترین اعمال جراحی می‌باشد، در این بررسی اثر شست و شوی داخل شکمی با لیدوکائین و بوپیواکائین در کاهش درد بعد از عمل بحث شده است.
مواد و روش‌ها : در یک مطالعه کارآزمایی بالینی دوسوناآگاه شاهد دار تصادفی در جمعیت60-15 ساله، 90 زن در سه گروه لیدوکائین، بوپیواکائین و نرمال سالین مورد بررسی قرارگرفتند، مقدار 100 سی‌سی از محلول همسان محتوی مواد فوق در شرایط استاندارد بعد از عمل برداشتن رحم در شست و شوی شکم به کار رفت. شدت درد در ساعت 2، 6، 12، 24 و 48 بعد از عمل کنترل گردید. مقدار مرفین مصرفی و فراوانی موارد استفاده نیز در سه گروه در SPSS12 مقایسه شد.
یافته‌ها : در این مطالعه سه گروه بیمار با میانگین سنی مشابه مورد مقایسه قرار گرفتند. تغییرات شدت درد تنها در 12 ساعت اول بعد از عمل، اختلاف معنی داری به نفع اثر ضد درد لیدوکائین نشان داد. شدت درد در ساعت 24 و 48 بعد از عمل، در سه گروه یکسان بود. مقدار مرفین مصرفی و درصد فراوانی تهوع و استفراغ در هر سه گروه یکسان بود.
استنتاج : باتوجه به آسانی و در دسترس و ارزان بودن لیدوکائین‌که با کاهش درد در 12ساعت اول بعد ازعمل همراه است، توصیه می‌شود این بی‌حس‌کننده موضعی بعد از اعمال جراحی در کاهش درد بعد از عمل که باعث بهبود کیفیت زندگی بیمار می‌شود، به‌کار رود. اگر چه در مورد روش‌های به‌کارگیری آن، مطالعات همسوی بیش‌تری لازم است.
متن کامل [PDF 152 kb]   (1862 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb