دوره 27، شماره 153 - ( مهر 1396 )                   جلد 27 شماره 153 صفحات 39-48 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3163 مشاهده)
سابقه و هدف: بهبود خاصیت ضد باکتریایی موادی که برای ترمیم دندان استفاده میشوند، برای مقابله با میکروبهایی که در دندان سبب پوسیدگی ثانویه میگردند، از زمینههای مورد توجه محققان زیادی میباشد. در این مطالعه، اثر ضد باکتریایی ناشی از افزودن نانوذرات فسفات روی سنتز شده به روش بیولوژیکی، به یک نوع سمان گلاسآینومر علیه باکتری استرپتوکوکموتانس مورد بررسی قرار گرفت.
مواد و روشها: جهت سنتز نانوذرات از دو منبع نیترات روی و دی آمونیوم هیدروژن فسفات در حضور باکتری انتروباکترآئروژنز استفاده گردید. سپس اثر ضد میکروبی آن با اضافه کردن غلظتهای مختلف نانوذره (0، 1، 2، 3 و 5 درصد) به گلاسآینومر مورد بررسی قرار گرفت. به این صورت که به گلاسآینومر حاوی درصدهای مختلف نانوذره، باکتری در غلظت 5/0 مکفارلند و محیط کشت مناسب باکتری اضافه گردید و در دمای 37 درجه سانتیگراد انکوبه شد. سپس در ساعتهای 3، 6 و 24 از رشد آن، بر روی محیط کشت جامد، کشت و پس از رشد، شمردن و مقایسهی تعداد کلونیهای رشد یافته باکتریها انجام گردید.
یافتهها: افزودن نانوذرات به گلاسآینومر، اثر آنتیباکتریال آن را بهبود بخشید و این اثر با افزایش غلظت نانوذرات سنتز شده افزایش نشان داده است.
استنتاج: نانوذرات سنتز شده فسفات روی به دلیل مهار چشمگیر رشد باکتری و همرنگ بودن با دندان، برای افزودن به گلاسآینومر گزینهی مناسبی میباشند.
 
متن کامل [PDF 358 kb]   (1050 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: دندانپزشکی