دوره 27، شماره 152 - ( شهریور 1396 )                   جلد 27 شماره 152 صفحات 63-71 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shirdel S, Sharbatkhori M, Pagheh A S, Dadimoghadam Y, Soosaraie M, Gholami S. Seroepidemiology of Toxoplasma gondii Infection in Pregnant Women and Risk Factors of the Disease in Golestan Province, Iran. J Mazandaran Univ Med Sci. 2017; 27 (152) :63-71
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9349-fa.html
شیردل صادق، شربت خوری میترا، پقه عبدالستار، دادی مقدم یوسف، سوسرایی مسعود، غلامی شیرزاد. بررسی سرواپیدمیولوژی عفونت توکسوپلاسما گوندی در زنان باردار و عوامل خطر بیماری در استان گلستان. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1396; 27 (152) :63-71

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9349-fa.html


چکیده:   (2109 مشاهده)

سابقه و هدف: توکسوپلاسموز از جمله بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان است که مطالعه آن به ویژه در زنان، قبل و حین بارداری از اهمیت خاصی برخوردار است. لذا مطالعه حاضر با هدف بررسی سرواپیدمیولوژی عفونت توکسوپلاسما گوندی در زنان باردار و عوامل خطر بیماری در استان گلستان در شمال ایران انجام شد.
مواد و روشها: بررسی حاضر به روش توصیفی-مقطعی بر روی 440 نمونه خون زنان‌ باردار قبل از زایمان در استان گلستان سال‌های 1394-1393 انجام شده است. پس از نمونهبرداری، سرم خون جدا شده و جهت تعیین آنتیبادیهای IgGو IgM ضد توکسوپلاسما بر روی آنها تست الیزا انجام شد. اطلاعات مربوط به نمونهها ثبت و با نرم افزار 20SPSS و آزمون آماری کای دو تجزیه و تحلیل شد.
یافتهها: در این بررسی از 440 نمونه خون، تعداد 155 نفر (2/35 درصد) IgG و 25 نفر (7/5 درصد) IgM مثبت و 9 نفر (2 درصد) از نظر هر دو آنتیبادی مثبت علیه توکسوپلاسما بودهاند. ارتباط معنیداری بین عفونت توکسوپلاسما گوندی با سقط و قومیت دیده شد(05/. >p).اما ارتباط معنیداری بین عفونت با محل زندگی، سطح تحصیلات، سن، شغل، تماس با گربه، تماس با خاک، مصرف گوشتهای نیمپخته مشاهده نشد(05/0<p).
استنتاج: در این مطالعه با روش سرولوژی، حدود 57 درصد زنان باردار، فاقد آنتیبادیهای ضد توکسوپلاسما در استان گلستان بودند. این بدین معنی است که این افراد مستعد ابتلا به عفونت حاد با توکسوپلاسما هستند. لذا، نیاز به افزایش آگاهی این افراد به عنوان گروههای ویژه در معرض خطر وجود دارد.
 

متن کامل [PDF 243 kb]   (599 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: انگل شناسي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb