دوره 27، شماره 152 - ( شهریور 1396 )                   جلد 27 شماره 152 صفحات 99-116 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3225 مشاهده)
سابقه و هدف: سلامت جنسی و باروری، تنها محدود به سنین باروری زنان نمیباشد، بلکه زندگی آنها را از تولد تا مرگ در بر میگیرد. توفیق برنامههای سلامت باروری و جنسی میتواند تحت تاثیر نگرش و عملکرد مردان باشد. هدف این مطالعه، مروری بر نقش مشارکت مردان در ارتقای سلامت جنسی و باروری زنان میباشد.
مواد و روشها: در این مطالعه مروری، با استفاده از کلید واژههای مشارکت مردان، سلامت جنسی، سلامت باروری، سلامت زنان و زنان، جستجو در پایگاههای اطلاعاتی از قبیل Google scholar، Science direct، PubMed، SID Cochrane, Magiran, Scopus,، در محدوده سالهای 1990 تا 2016 و در بین مقالات فارسی و انگلیسی انجام شد. از 120 مقاله بهدست آمده، 65 مقاله مورد استفاده قرار گرفت.
یافتهها: 65 مقاله که در آن انواع مشارکت مردان و اثرات آن در سلامت جنسی و باروری زنان ذکر شده بود، در این مطالعه مروری وارد شدند و نتایج اصلی آن در 9 طبقه تقسیم شدند؛ 1) مشارکت مردان در تنظیم خانواده، 2) مراقبت دوران بارداری، 3) مراقبت از نوزاد و شیردهی، 4) بلوغ دختران، 5) خشونت در زندگی زنان، 6) تصمیمگیری و مراقبت بعد از سقط، 7) پیشگیری از ابتلای زن بهHIV، 8) در دوران یائسگی و میانسالی زنان و 9) در بیماریهای زنان مانند سرطان.
استنتاج: تاثیر مثبت مشارکت مردان در سلامت باروری و جنسی زنان، تقریباً در تمام مطالعات گزارش شده است. ارتقای سلامت زنان در این اموریک هدف جهانی است که می‌تواند با افزایش آگاهی مردان در مورد مسئولیت‌هایشان در این زمینه به دست آید.
 
متن کامل [PDF 372 kb]   (1197 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: مامائی