دوره 26، شماره 146 - ( اسفند 1395 )                   جلد 26 شماره 146 صفحات 139-147 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (2331 مشاهده)

سابقه و هدف: هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه‌ای (PAHs) یک گروه از آلاینده‌های محیطی در خاک و رسوبات هستند که به دلیل سمیت، اثرات موتاژن و کارسینوژن باعث نگرانی شده‌اند. هدف از این مطالعه بررسی تعیین استفاده از کود مرغی به عنوان یک کمک سوبستره برای افزایش احیای بیولوژیکی فنانترن و آنتراسین در خاک آلوده شده می‌باشد.

مواد و روش‌ها: ابتدا نمونه خاک یکنواخت شده و با استفاده از الک دارای منافذ mm2 غربال شده و به 9 ظرف پایلوت آلومینیومی اضافه گردید. سپس فنانترن و آنتراسن در داخل ظروف حاوی خاک مخلوط و در نهایت قارچ ریسه سفید نیز به خاک اضافه گردید. آزمایش‌ها در دو حالت با افزایش و بدون افزودن کودمرغی انجام شد. در همه پایلوت‌ها، طی احیای بیولوژیکی، برای تنظیم رطوبت (20-15 درصد)، آب به خاک اضافه شده و دوره انکوباسیون تا 45 روز ادامه یافت.

یافته‌ها: نتایج حاصل از احیای بیولوژیکی کاهش 65/92 درصد و 62/95 درصد (پایلوت‌های بدون کمک سوبستره)، 07/96 درصد و 91/95 درصد (پایلوت‌های حاوی کمک سوبستره) در غلظت mg/kg 5/12 را نشان داد. همچنین داده‌های آزمایش نشان داد که میزان حذف PAHs به دلیل افزایش زمان انکوباسیون افزایش می‌یابد. علاوه بر این، نتایج تغییرات غلظت COD نشان داد که حداکثر میزان حذف COD در نمونه حاوی کمک سوبستره اتفاق می‌افتد.

استنتاج: بر اساس یافته‌های این مطالعه کاربرد کود مرغی به عنوان یک سوبستره می تواند حذف آنتراسین و فنانترن را از خاک های آلوده را بهبود دهد.

متن کامل [PDF 1087 kb]   (670 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |