دوره 26، شماره 146 - ( اسفند 1395 )                   جلد 26 شماره 146 صفحات 201-205 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (2603 مشاهده)

سابقه و هدف: هرچند که ماهی به وسیله انسان به عنوان منبع پروتئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما تجمع زیستی فلزات سنگین در ماهی می‌تواند خطرات جدی برای سلامت به همراه داشته باشد. هدف از این پژوهش بررسی فلزات سنگین در بافت‌های ماهیچه و کبد ماهی کپور معمولی در تالاب زریوار استان کردستان می‌باشد.

مواد و روش‌ها: دراین مطالعه توصیفی- مقطعی ماهیان کپور در سال 1394 از تالاب زریوار صید شدند و غلظت فلزات سنگین در بافت های کبد و ماهیچه با استفاده از دستگاه ICP قرائت گردید.

یافته‌ها: یافته های پژوهش حاضر نشان داد که فلزات آهن و سرب در بافت کبد بالاترین غلظت و فلزات روی و کادمیوم در بافت ماهیچه پایین‌ترین غلظت فلزات را داشته اند. سطوح فلزات سنگین در اندام کبد بالاتر از بافت ماهیچه ماهی کپور بود. علاوه بر این، شاخص ریسک بهداشتی برای یک فرد بزرگسال با میانگین وزن بدن 5/71 کیلوگرم براساس غلظت فلزات (به استثناء کروم) کم‌تر از یک به دست آمد.

استنتاج: نتایج این پژوهش نشان داد که سطح فلزات سنگین در بافت خوراکی ماهی کپور نسبت به استانداردهای بین‌المللی پایین بود، اما با توجه به خاصیت تجمع زیستی و سمیت فلزات سنگین، پایش دوره ایی فلزات سنگین نیاز می‌باشد.

متن کامل [PDF 418 kb]   (720 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: بهداشت حرفه ای