دوره 28، شماره 167 - ( آذر 1397 )                   جلد 28 شماره 167 صفحات 1-20 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1174 مشاهده)

سابقه و هدف: کمبود حد و مرزهای مشخص و استاندارد در زمینه ارجاع بیماران سکته مغزی، تشخیص بیماری، ارزیابیهای لازم، درمانهای موثر، لزوم مداخلات به موقع و بجا موجب ناهمگونی و تنوع ارائه خدمات در این مقوله گردیده است. این مطالعه، با هدف تعیین راهکارهای عملی و بومی برای کاربران هدف، انجام پذیرفت.
مواد و روشها: در شروع کار به منظور استخراج راهنماهای بالینی موجود در زمینه سکته مغزی پایگاههای اطلاعاتی و وبگاههای مرتبط مورد جستجو قرار گرفتند. پس از بررسی کیفیت و نقد راهنماهای بالینی بر پایه سیستم امتیازدهی Agree سه راهنمای بالینی انتخاب شدند. به منظور بومیسازی، جداولی طراحی گردید که در آنها توصیههای سه راهنمای بالینی منتخب در قالب سؤالات بالینی استخراج شد. شواهد پشتیبان هر توصیه بر اساس رفرنس ذکر شده در راهنمای بالینی مشخص شد و مقالات از نظر پیامدهای اولیه مورد مقایسه قرار گرفتند. هزینه مداخلات و عوارض جانبی و مزیت بالینی نیز مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت راهنمای بومی، پس از جمعبندی، قضاوت و اجماع اعضای پانل تخصصی و در قالب مرور مقالات، همراه با شواهد و توصیهها تدوین شدند.
یافتهها: نتایج حاصل از بررسیهای انجام شده در قالب توصیههای بالینی در سال 1395 ارائه شد. بهعنوان مثال کنترل دقیق قند خون و تب در بیماران با خونریزی ساب آراکنوئید آنوریسمال توصیه می شود.
استنتاج: با توجه به ارائه راهنمای بومی شده سکته مغزی برای جمعیت ایرانی، میتوان انتظار داشت با به کارگیری این راهنما، مدیریت بیماران از ﻏﺮﺑـﺎﻟﮕﺮﻱ، ﺍﺭﺟـﺎﻉ، ﺗﺸﺨﻴﺺ، ﺩﺭﻣﺎﻥ ﻭ پیگیری استاندارد انجام شود.
 

متن کامل [PDF 659 kb]   (526 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: داخلی