دوره 27، شماره 153 - ( مهر 1396 )                   جلد 27 شماره 153 صفحات 146-162 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (2529 مشاهده)

سابقه و هدف: عملکرد جنسی سالم یک مولفه ضروری برای ایجاد یک زندگی شاد و موفق است. تاکنون در دنیا مداخلات درمانی زیادی برای بهبود عملکرد جنسی و یا درمان اختلالات آن انجام شده است. این مطالعه با هدف تعیین نوع مداخلات درمانی انجام گرفته در این خصوص در زنان سنین باروری ایران انجام شده است.
مواد و روشها: در این مطالعه، مرور سیستماتیک در بانکهای اطلاعاتی IranMedex، Magiran ،IranDoc،Cochrane Library ، MEDLINE/PubMed ، Scopus وGoogle Scholar تا فوریه 2016 انجام شد. تمام کارآزماییهای بالینی که مداخلاتی جهت بهبود عملکرد و یا رضایت جنسی زنان در ایران انجام داده بودند، در بانکهای مورد نظر، مورد بررسی قرار گرفتند. در نهایت 12 مقاله که دارای شرایط ورود به مطالعه بودند وارد شدند. اطلاعات استخراج شده از مطالعات به برگه دادهها انتقال یافت و تجزیه و تحلیل کیفی مطالعات انجام شد.
یافتهها: در دوازده کارآزمایی بالینی که بر روی 868 زن در سنین باروری انجام شده بود، بیشترین مداخلات از نوع روشهای غیر دارویی و اغلب درمانهای روانشناختی با رویکرد شناختیرفتاری بود (6/41 درصد). سایر روشهای مورد استفاده شامل مدل مشاورهای PLISSIT، آموزش جنسی، داروهای گیاهی و ورزشهای کف لگن بود.
استنتاج: مطالعات انجام گرفته در زمینه ارتقاء عملکرد و رضایت جنسی در ایران و نیز تنوع مداخلاتی در این زمینه در مقایسه با مطالعات انجام شده در دنیا بسیار محدود است. با توجه به اهمیت موضوع و شیوع اختلالات جنسی در زنان ایرانی و نیز عدم تجانس اطلاعاتی در این زمینه در مقالات، انجام کارآزماییهای بالینی مناسب با استفاده از ابزارهای استاندارد و بومی شده و استفاده از مداخلات مختلفی که با فرهنگ اسلامی ایرانی سازگار است، توسط محققین مورد نیاز است.
 

واژه‌های کلیدی: ایران، عملکرد جنسی، رضایت جنسی، زنان
متن کامل [PDF 327 kb]   (1142 دریافت)    
نوع مطالعه: مروری | موضوع مقاله: زنان و زایمان و نازایی