دوره 27، شماره 152 - ( شهریور 1396 )                   جلد 27 شماره 152 صفحات 72-87 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Babamahmoodi F, Ghasemian R, Yazdani Charati J, Afzalian ashkezari E, Delavarian L. Comprehensive Study of Clinical and Laboratory Findings in Patients with Tuberculosis . J Mazandaran Univ Med Sci. 2017; 27 (152) :72-87
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9695-fa.html
بابا محمودی فرهنگ، قاسمیان رویا، یزدانی چراتی جمشید، افضلیان اشکذری الهام، دلاوریان لیلا. بررسی یافته های کلینیکی و پاراکلینیکی بیماران مبتلا به سل . مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران . 1396; 27 (152) :72-87

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-9695-fa.html


چکیده:   (1844 مشاهده)
سابقه و هدف: سل یک بیماری عفونی شایع، و در بسیاری از موارد مرگبار است. هدف از مطالعه حاضر بررسی یافتههای کلینیکی و پاراکلینیکی بیماران مبتلا به سل بستری شده میباشد.
مواد و روشها: مطالعه حاضر یک بررسی توصیفی- تحلیلی بود که بر روی 61 بیمار مبتلا به سل در مرکز آموزشی درمانی رازی قائمشهر سال 1394-1393انجام شد. یافتههای کلینیکی و پاراکلینیکی این بیماران، بین موارد منجر به مرگ، عود بیماری، و ابتلا به بیماری زمینهای به تفکیک نوع بیماری مقایسه شد. تمامی دادهها با نرمافزار SPSS 19 آنالیز شد. P کمتر از 05/0 به عنوان سطح معنی داری در نظر گرفته شـد.
یافتهها: تفاوتهای مشاهده شده درسطح ALP و RBC و هموگلوبین در بین بیماران در گروه عود و موارد جدید بیماری سل و سطح ALT ، ALP ، اندزهPPD و FBS و کراتینین در بین بیماران مبتلا به سل زنده و فوت شده از نظر آماری معنیدار بود. سطح هماتوکریت، FBS، RBC، MCHC، پلاکت و فریتین بین دو گروه HIV مثبت و منفی، سطح MCV ، WBC ، MCH ، MCHC و AST در افراد مسلول با و بدون بیماری کبدی و سطح ALT و BS در افراد مسلول با و بدون دیابت ، به طور معنیداری تفاوت داشت.
استنتاج: نتایج مقایسه یافته‏های پاراکلینیکی در بیماران مسلول با و بدون بیماری‏های زمینه‏ای، حاکی از اهمیت تشخیص به موقع اختلالات پاراکلینیکی در این بیماران بود. بنابراین رفع این علت‌ها می‌تواند باعث بهبود سریعتر و پاسخ به درمان بهتر در این بیماران گردد.
 
متن کامل [PDF 322 kb]   (397 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: عفوني

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb