دوره 27، شماره 147 - ( فروردین 1396 )                   جلد 27 شماره 147 صفحات 1-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (6699 مشاهده)

سابقه و هدف: یکی از مهم‌ترین موضوعات در زمینه سلول‌ درمانی، استفاده از یک محرک مناسب برای افزایش تکثیر سلو‌ل‌های بنیادی عصبی است. این مطالعه، به‌منظور ارزیابی تأثیر عصاره هیدروالکلی گیاه زبانبره بر روی روند تکثیر و آپوپتوز سلول‌های بنیادی عصبی هیپوکمپ نوزاد موش صحرایی انجام شده است.

مواد و روش‌ها: در این مطالعه تجربی، سلول‌های بنیادی عصبی به روش هضم آنزیمی از هیپوکمپ مغز نوزاد سه روزه موش صحرایی جداسازی و سپس نوروسفرها به سلولهای انفرادی شکسته شدند و در پلیتهای کشت چسبنده، کشت انجام شد. بررسی نشانگر اختصاصی نستین به روش ایمنوسیتوشیمی صورت گرفت. سلول‌های بنیادی عصبی به مدت 48 ساعت با غلظت‌های گوناگون از عصاره هیدروالکلی گیاه زبانبره و سپس μM 125 هیدروژن پراکساید به مدت 30 دقیقه تیمار شدند. میزان بقای سلولی و آپوپتوز به‎ترتیب با روش MTT و کیت تانل ارزیابی گردید. آنالیز داده‌ها با کمک نرم‌افزار آماری SPSS 15 و آزمون‌های ANOVA و Tukeys صورت گرفت.

یافته‌ها: نتایج به‌دست‌آمده در این مطالعه نشان داد که تیمار سلولهای بنیادی عصبی با µg/ml 800 از عصاره هیدروالکلی گیاه زبان‌بره، موجب افزایش معنی‌دار تکثیر سلول‌های بنیادی عصبی در مقایسه با گروه کنترل می‌شود. همچنین، نتایج رنگ‌آمیزی تانل نشان داد که این عصاره، تأثیر حمایتی در برابر آپوپتوز القاشده توسط پراکسید هیدروژن ندارد.

استنتاج: عصاره هیدروالکلی گیاه زبانبره می‌تواند سبب افزایش تکثیر سلول‌های بنیادی عصبی در شرایط آزمایشگاهی شود؛ ولی تحقیقات بیشتری نیاز است تا ارزش این عصاره گیاهی، در زمینه درمان برخی بیماری‌های تحلیل‌برنده عصبی استنباط شود.

متن کامل [PDF 523 kb]   (1639 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |