جستجو در مقالات منتشر شده


18 نتیجه برای علیزاده نوایی

اباذر اکبرزاده پاشا، محمدرضا حسنجانی روشن، فرشید اولیایی، کریم الله حاجیان، رضا علیزاده نوایی،
دوره 22، شماره 87 - ( فروردین 1391 )
چکیده

سابقه و هدف: بیماری سل در دریافت‌کنندگان کلیه پیوندی یک بیماری عفونی خطرناک بوده و میزان عوارض و مرگ و میر بالایی دارد و شیوع آن در جوامع مختلف با شرایط اجتماعی و اقتصادی گوناگون متفاوت می‌باشد. لذا این مطالعه با هدف بررسی موارد سل ریوی پس از پیوند کلیه در مرکز پیوند کلیه بیمارستان شهید بهشتی بابل انجام شد. مواد و روش‌ها: این مطالعه مقطعی بر 363 مورد پیوند کلیه از زمان اولین پیوند انجام شده در مرکز پیوند بیمارستان شهید بهشتی بابل به عنوان اولین مرکز پیوند استان مازندران صورت گرفت. اطلاعات لازم شامل سن، جنس، مدت زمان دیالیز قبل از پیوند، تست PPD، زمان تشخیص سل، تظاهرات ریوی و خارج ریوی، رژیم ایمونوساپرسیو و ضد سل، سطح سیکلوسپورین قبل و بعد از تشخیص سل و پس زدگی و وضعیت کارکرد کلیه در پرسشنامه ثبت گردید. تشخیص سل بر اساس نتیجه مثبت کشت BAL بود. یافته‌ها: از 363 مورد گیرنده کلیه پیوندی 10 مورد (75/2 درصد) به سل مبتلا بودند که 6 نفر مرد و 4 نفر زن بودند. در افراد مبتلا به سل میانگین سنی 2/47 سال بود، میانگین زمان دیالیز قبل از پیوند 5/30 ماه و متوسط زمان تشخیص سل 1/8 ماه بعد از پیوند بود. شایع‌ترین شکایت بیماران سرفه، تب و کاهش وزن بود. فراوان‌ترین یافته رادیولوژیک در بیماران انفیلتراسیون منتشر بود. رژیم ایمونوساپرسیو در 2 نفر از آزاتیوپرین به مایکوفنولات تغییر یافته بود و رژیم ضد سل در 6 نفر 4 دارویی بود. پس‌زدگی در 5 نفر قبل از تشخیص سل و مورتالیتی (بدون اتوپسی) در 4 مورد وجود داشت. استنتاج: فراوانی ابتلا به سل پس از پیوند کلیه در مرکز پیوند استان مازندران کمتر از مراکز دیگر می‌باشد ولی میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری بالا بوده است.
علیرضا رفیعی، اکبر هدایتی زاده عمران، فرهنگ بابا محمودی، رضا علیزاده نوایی، رضا ولدان،
دوره 22، شماره 94 - ( آبان 1391 )
چکیده

لپتوسپیروز یکی از بیماری‌های مشترک انسان و دام می‌باشد که تقریباً در تمام نقاط جهان به‌ویژه در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و همچنین در نواحی گرم و مرطوب شیوع زیادی دارد. در استان‌های شمالی ایران به‌ویژه حاشیه دریای خزر، به‌واسطه دارا بودن آب و هوای معتدل و مرطوب شرایط انتشار این بیماری بیشتر از سایر نواحی کشور فراهم است. امروزه سیر تحولی بیماری لپتوسپیروز از بیماری سنتی روستاییان که موجب افزایش شیوع آن در نزد شالیکاران، ماهیگیران و کشاورزان می‌شد، تغییر یافته و به عنوان عامل اپیدمی‌ها در جوامع شهری که از سطح بهداشت مناسبی برخوردار نیستند، تبدیل شده است. هدف از این مطالعه مروری بررسی اپیدمیولوژی، تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری لپتوسپیروز در ایران می‌باشد. شیوع این بیماری در هر منطقه به وضعیت آب و هوایی، موقعیت جغرافیایی، جمعیت حیوانات اهلی و وحشی و بالاخره به وفور آب‌های سطحی بستگی دارد. تشخیص آزمایشگاهی برای اثبات لپتوسپیروز اهمیت خاصی داشته آزمون میکروآگلوتیناسیون (MAT) در تشخیص نهایی بیماری با ارزش است. آزمایشات مولکولی از جمله PCR می‌تواند در تشخیص زود هنگام بیماری به‌ویژه هنگاهی که آنتی‌بادی‌های اختصاصی گونه ایجاد نشده است حائز اهمیت باشد. آزمایش الیزا نیز نقش مهمی در غربالگری اولیه بیماری دارد. پیشگیری از بیماری نیز با افزایش آگاهی افراد در معرض خطر و پرسنل سیستم‌های بهداشت و درمان منطقه‌ای و جلوگیری از تماس انسان با مواد آلوده و همچنین واکسیناسیون دام‌ها و حیوانات امکان پذیر خواهد بود.
عارف ریاحی، حسن صیامیان، امین زارع، رضا علیزاده نوایی، محمدرضا حق شناس،
دوره 24، شماره 118 - ( آبان 1393 )
چکیده

سابقه و هدف: تولیدات علمی به عنوان شاخص بسیار مهمی از فعالیت‏های نظام علمی کشورها، امروزه در کانون توجه سیاست‏گذاران و تصمیم‏گیران در عرصه‏های ملی و بین‏المللی قرار گرفته است. بسیاری از تصمیم‏گیری‏ها در حوزه‏های تحقیق و توسعه، در دنیای امروز، بر مبنای تولیدات علمی کشورها صورت می‏گیرد. هدف از اجرای این پژوهش، بررسی میزان تولیدات علمی و نیز همکاری‏های علمی پژوهشگران ایرانی در حوزه میکروب‌شناسی و ایمنی‏شناسی در پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس و در طی سال‏های 2012-2000 است. مواد و روش‌ها: پژوهش حاضر، پیمایشی- توصیفی و با رویکرد علم‏سنجی صورت گرفته است. ایران (وابستگی سازمانی)، ایمنی‏شناسی و میکروب‌شناسی( حوزه موضوعی) و2012-2000 (سال) در سه مرحله در پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس جست وجو شده‌اند و مدارک و مقالات علمی پژوهشگران حوزه های فوق مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته‌اند. اطلاعات به دست آمده از پژوهش توسط نرم افزار Excel و برای ترسیم نقشه‏ها از نرم‏افزار NodeXL استفاده شده است. یافته‌ها: سهم تولیدات علمی، پژوهشگران ایمنی‏شناسی و میکروب‌شناسی ایران، 7/2 درصد از کل تولیدات علمی ایران طی سال‏های 2012-2000 بوده است. دانشگاه‏های علوم پزشکی تهران، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه تهران به عنوان پرکارترین مراکز و موسسات تولید کننده مدارک علمی شناخته شده‏اند. بخش قابل توجهی از این مدارک به زبان انگلیسی بوده و "افراد هسته" و "مجلات هسته" در حوزه‏های میکروب‌شناسی و ایمنی‏شناسی شناسایی شده‏اند. استنتاج: با عنایت به سهم تولیدات علمی، پژوهشگران ایمنی‏شناسی و میکروب‌شناسی ایران، نشان دهنده اهمیت بسیار زیاد این حوزه موضوعی و نیز مشارکت و فعالیت بسیار بالای پژوهشگران حوزه‏های موضوعی مورد بررسی است. علاوه بر این، تعاملات و ارتباطات علمی با پژوهشگران سایر کشورها، تاثیرات زیادی در رشد و توانمند سازی پژوهشگران کشورمان خواهد داشت.
طهورا موسوی، علی اصغر زکوی، فرشته حسینی ولیکی، محمد یوسف پور، مهدی فخار، علیرضا رفیعی، رضا علیزاده نوایی، آتنا رمضانی،
دوره 26، شماره 139 - ( مرداد 1395 )
چکیده

سابقه و هدف: گیاهان دارویی علاوه بر ارزش غذایی، به واسطه داشتن ترکیبات مختلف از جمله آنتی‌اکسیدان‌ها، از دیر باز جهت کنترل و درمان بیماری‌ها مورد توجه واقع شده‌اند. در این میان سیر از جمله گیاهانی می‌باشد که هم در منابع اسلامی و هم در طب سنتی برای درمان بیماری های مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. این مقاله مروری با هدف بررسی خواص تغذیه ای- درمانی سیر از دیدگاه منابع اسلامی و ارزیابی کاربردهای درمانی آن در طب سنتی با یافته‌های علمی طب انجام گردید.

مواد و روش ها: در این مطالعه مروری روایتی (narrative)، جستجوی منابع مختلف با استفاده از کلید واژه‌های سیر، قرآن، ترکیبات مغذی و گیاهان دارویی و هم‌چنین واژه‌های انگلیسی Allium stivum، Medicinal plant و Holy Quran در پایگاه های SID، Scopus، Pub med،Science Direct ، ISC، Google scholar وSID  و Magiran از سال 1994 تا 2015 انجام گرفت. هم‌چنین قرآن کریم، تفاسیر قرآن، کتب حدیث و کتب معتبر طب سنتی و گیاهان دارویی نیز مورد بررسی قرار گرفت. سپس داده‌های استخراج شده دسته‌بندی و تحلیل گردید.

یافته ها: سیر به علت داشتن ترکیبات مختلف آنتی‌اکسیدان و هم‌چنین ترکیبات سولفوردار نظیر آلیسین، فیتوآلکسین، دی آلیل دی سولفید و تری سولفید در بهبود بیماری‌های مفصلی نقش دارد. هم‌چنین آژئونین، دی آلیل دی– و تری سولفید دارای اثرات پیش آپوپتوزی بوده و در کاهش رشد سلول‌های سرطانی موثر است.

استنتاج:یافته‌های اخیر نشان می‌دهد این گیاه حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی، ریز مغذی‌هایی هم‌چون سلنیوم و ترکیباتی از قبیل آلیسین و دی آلیل تری سولفید است که دارای خاصیت ضد توموری و ضد میکروبی می‌باشند. شناسایی ترکیبات موثره در سیر و مکانیسم‌های تاثیر آن‌ها می‌تواند کمک موثری در رمزگشایی الهامات قرآنی به ویژه در توصیه به مصرف برخی از گیاهان نماید.


طهورا موسوی، محمدعلی افضلی، علی اصغر زکوی، فرشته حسینی ولیکی، محمد یوسف پور، مهدی فخار، علیرضا رفیعی، رضا علیزاده نوایی، آتنا رمضانی،
دوره 26، شماره 140 - ( شهریور 1395 )
چکیده

اصلاحیه (: Erratum) خواص تغدیه ای- درمانی سیر از دیدگاه طب اسلامی-ایرانی و طب مدرن، یک مطالعه مروری
اصلاحیه (: Erratum) خواص تغدیه ای- درمانی سیر از دیدگاه طب اسلامی-ایرانی و طب مدرن، یک مطالعه مروری
اصلاحیه (: Erratum) خواص تغدیه ای- درمانی سیر از دیدگاه طب اسلامی-ایرانی و طب مدرن، یک مطالعه مروری
اصلاحیه (: Erratum) خواص تغدیه ای- درمانی سیر از دیدگاه طب اسلامی-ایرانی و طب مدرن، یک مطالعه مروری
اصلاحیه (: Erratum) خواص تغدیه ای- درمانی سیر از دیدگاه طب اسلامی-ایرانی و طب مدرن، یک مطالعه مروری
اصلاحیه (: Erratum) خواص تغدیه ای- درمانی سیر از دیدگاه طب اسلامی-ایرانی و طب مدرن، یک مطالعه مروری
اصلاحیه (: Erratum) خواص تغدیه ای- درمانی سیر از دیدگاه طب اسلامی-ایرانی و طب مدرن، یک مطالعه مروری
صفیه طهماسبی، زهرا فروغی، رضا علیزاده نوایی،
دوره 26، شماره 146 - ( اسفند 1395 )
چکیده

سابقه و هدف: انتشار مجلات علمی در هر کشور، از مهم‌ترین راه‌های نشر و گسترش علم و دانش شناخته می‌شود. هدف از این  مطالعه مقایسه وضعیت عدم ارجاع در مجلات فارسی و انگلیسی ایرانی حوزه سلامت نمایه شده در پایگاه اسکوپوس در طی سال‌های 2011 تا 2015 بوده است.

مواد و روش‌ها: در مطالعه توصیفی تحلیلی حاضر 85 مجله فارسی و انگلیسی زبان ایرانی حوزه سلامت که در پایگاه اسکوپوس نمایه شده اند ، مورد بررسی قرار گرفتند.لیست مجلات از بانک نشریات وزارت بهداشت استخراج گردید و هر مجله در پایگاه اسکوپوس مورد جستجو قرار گرفت. اطلاعات پس از وارد کردن در نرم‌افزار آماری SPSS نسخه 20 توسط آزمون‌های آماری T-test و Mann-Whitney و ضریب همبستگی Pearson مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت و
p-value کم‌تر از 05/0 به‌عنوان سطح معنی‌داری در نظر گرفته شد.

یافته‌ها: در مجلات فارسی همبستگی مثبت ضعیف (4/0=Pearson Correlation) بین تعداد مقالات منتشر شده و درصد مقالات با حداقل یک ارجاع وجود داشت که از نظر آماری معنی دار نبود (123/0=p) ولی در مجلات انگلیسی همبستگی منفی ضعیف (388/0- =Pearson Correlation) بین تعداد مقالات منتشر شده و درصد مقالات با حداقل یک ارجاع وجود داشت که از نظر آماری معنی‌دار بود (000/0=p).

استنتاج: مجلات نمایه شده در پایگاه اسکوپوس کشور به زبان انگلیسی، بر اساس دو شاخص SJR و SNIP وضعیت تاثیرگذاری بهتری نسبت به مجلات نمایه شده در پایگاه اسکوپوس کشور به زبان فارسی دارند و نیز در صد مقالات بدون ارجاع کم‌تری دارند.


سیاوش عابدی، قاسم جان بابایی، محمود موسی زاده، معصومه رشیدی آلاشتی، رضا علیزاده نوایی، اکبر هدایتی زاده عمران،
دوره 27، شماره 151 - ( مرداد 1396 )
چکیده

سابقه و هدف: سرطان ریه یکی از مشکلات بهداشت عمومی در سراسر جهان میباشد. توصیف ویژگیهای اپیدمیولوژیکی مبتلایان میتواند نقش ارزنده ای در زمینهسازی برای طراحی مطالعات تحلیلی ایفا نماید.  لذا مطالعه حاضر با هدف همهگیرشناسی مبتلایان به سرطان ریه مراجعه کننده به کلینیک طوبی و بیمارستان امام ساری طراحی شده است.
مواد و روشها: این مطالعه از نوع توصیفی بوده است. حجم نمونه شامل 229 نفر بیمار  مبتلا به سرطان ریه میباشد که به روش سرشماری وارد مطالعه شدند. دادهها جهت آنالیز وارد نرم افزار SPSS ver. 22 گردید. از آزمونهای توصیفی و تحلیلی برای آنالیز استفاده شد.
یافتهها: از 229 بیمار، 2/74درصد مرد بودهاند. میانگین سن مردان برابر 6/12±4/63 سال و  میانگین سن زنان برابر 01/12±6/64 سال بوده است. این تفاوت از نظر آماری معنیدار نبوده است(534/0=P). بیشتر نمونهها (6/78 درصد از رده کارسینوم ریه غیر سلول کوچک و روش تشخیص 9/88 درصد بیماران بیوپسی بوده است. همچنین لب فوقانی ریه راست (3/22 درصد) و لب فوقانی ریه چپ (8/18 درصد) به ترتیب بیشترین محل درگیری را تشکیل دادهاند. مرحله بندی 1/85 درصد بیماران IV و نوع درمان اکثریت بیماران (57 درصد) شیمیدرمانی بوده است.
استنتاج: این مطالعه نشان داد که بیشتر مبتلایان به سرطان ریه را مردان تشکیل دادهاند و میانگین سن مبتلایان زن اندکی بیشتر از مردان بوده است. همچنین اکثریت مبتلایان از رده کارسینوم ریه غیرسلول کوچک بودهاند. لازم به ذکر است که اکثریت بیماران در زمان تشخیص در مرحله(Stage) بالا قرار داشتند که حاکی از تشخیص بیماری در مرحله پیشرفته و متاستاز بیماری است.
 
سیاوش مرادی، اکبر هدایتی زاده عمران، قاسم جان بابایی، رضا علیزاده نوایی، محمد پنبه چی، بیژن گرایلی، سمیه فلاحپور، حسن اسحاقی،
دوره 28، شماره 163 - ( مرداد 1397 )
چکیده

سابقه و هدف: با توجه به گران بودن خدمات آموزشی، دارا بودن اطلاعات صحیح مالی یکی از ابزارهای مهم مدیریت بهینه در سازمان‌های آموزشی محسوب می‌گردد. در این رابطه محاسبه هزینه تمام شده بر مبنای فعالیت ABC (Activity-based costing) از اهمیت خاصی برخوردار می‌باشد.
مواد و روشها: این مطالعه، یک مطالعه مقطعی بوده که هزینه‌های تمام شده در دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی مازندران را بر مبنای فعالیت مورد ارزیابی قرار داده است. در این روش ابتدا مراکز فعالیت شناسایی و پس از هزینه‌یابی هر مرکز، فعالیت شامل هزینه‌های مستقیم، هزینه‌های غیر مستقیم و هزینه‌های استهلاک و هزینه‌های عمرانی مربوط به این بخش بر اساس اسناد موجود در حسابداری تعیین و هزینه بهای تمام شده هر فعالیت در هر یک از مراکز هزینه محاسبه گردید.
یافتهها: هزینه تمام شده برای آموزش هر دانشجو در دانشکده پزشکی ساری در سال 1394 بیش از 300 میلیون ریال و هزینه تمام شده جهت برگزاری هر یک ساعت کلاس درس به میزان 50 میلیون ریال و هزینه تمام شده هر واحد درسی ارائه شده در سال 1394 تقریبا 800 میلیون ریال میباشد.
استنتاج: این یافتهها بر گران قیمت بودن آموزش پزشکی تاکید داشته و در این راستا میتوان با مدیریت صحیح در جذب نیروهای انسانی موثر بر مدیریت بهینه منابع مالی و مدیریت بر هزینهها نائل آمده و با استفاده از روش هزینهیابی بر مبنای فعالیت میتوان در برنامه ریزی و سیاستگزاری و طراحی برنامه مالی دقیق استفاده نمود.
 
ورسا عمرانی نوا، اکبر هدایتی زاده عمران، رضا علیزاده نوایی، وحید مخبری، رزیتا جلالیان،
دوره 28، شماره 164 - ( شهریور 1397 )
چکیده

سابقه و هدف: بیماریهای قلبی- عروقی (CVD) از جمله بیماری عروق کرونر (CAD)، عامل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در دنیا هستند.
مواد و روشها: در این بررسی مقطعی بیماران مبتلا به CAD مراجعه کننده به مرکز قلب مازندران پس از تایید آنژیوگرافی وارد مطالعه شدند. اطلاعات دموگرافیک و بالینی مطابق چک لیست تهیه شده، استخراج شد.
یافتهها: اکثریت بیماران (55 درصد) مرد با میانگین سنی 2/10± 9/59 سال و بیماران زن با میانگین سنی 8/6± 1/57
سال بودند (14/0= p). فراوانی هم زمان فاکتورهای خطر در بیماران به صورت فشار خون 57درصد، دیابت 46درصد، دیس لیپیدمی 4/40 درصد و استعمال دخانیات 2/20 درصد بود. توزیع عوامل خطر به تفکیک جنسیت به این ترتیب
بود: فشار خون بالا در 51درصد مردان و 65درصد زنان (05/0> p)، دیس لیپیدمی در 7/34 درصد مردان و 5/47 درصد زنان (05/0> p)، دیابت در 6/32 درصد مردان و 5/62 درصد زنان (005/0= p)، چاقی (BMI≥30) در 4/20 درصد مردان و 40درصد زنان (043/0= p) و استعمال دخانیات نیز تنها در بیماران مرد با شیوع 7/36 درصد مشاهده شد (001/0< p). تعداد عروق کرونر درگیر در مردان با 2 یا 3 رگ درگیر تشخیص داده شده بودند و بیماران زن بیش تر یک رگ درگیر داشتند (016/0= p).
استنتاج: با توجه به شیوع بالای عوامل خطر قابل پیشگیری در بیماران مورد مطالعه، آموزش مناسب و ترویج سبک زندگی سالم و غربالگری افراد پر خطر می‌تواند در سیاستگذاری‌های بهداشتی، درمانی و کاهش بار بیماری‌های CAD موثر باشد.
 
سید حسین منتظر، مطهره خردمند، رضا علیزاده نوایی، سید محمد حسینی نژاد، انسیه تقی زاده،
دوره 28، شماره 166 - ( آبان 1397 )
چکیده

سابقه و هدف: متوکلوپرامید به منظور کنترل تهوع، استفراغ و سر درد مکرر مورد استفاده قرار می گیرد. این مطالعه با هدف مقایسه تزریق آهسته و سریع متوکلوپرامید بر آکاتیژیای بیماران مبتلا به سرطان بستری دربخش اورژانس انجام پذیرفت.
مواد و روشها: در این کارآزمایی بالینی دو سو کور 112 نفر از بیماران مبتلا به سرطان بستری در بخش اورژانس بیمارستان امام خمینی شرکت کردند. بیماران به صورت تصادفی به 2 گروه (انفوزیون و تزریق بلوس) تقسیم شدند. در گروه انفوزیون 20 میلی گرم متوکلوپرامید طی 20 دقیقه و نرمال سالین به صورت بلوس  تجویز شد و در گروه بلوس، 20 میلی گرم متوکلوپرامید طی 2 دقیقه و نرمال سالین به صورت انفوزیون پلاسبو تجویز شد. آکاتژیا با از ابزار prince Henry Akathisia Rating Scale اندازه گیری شد.تهوع، خواب آلودگی، نبض و فشار خون در هر دو گروه به فواصل صفر، 30، 60 و 120 دقیقه بعد از تزریق اندازه گیری شد.
یافتهها: میانگین سنی در دو گروه بلوس و آهسته به ترتیب 1/16±4/59 و 2/14±3/60 سال و فراوانی زنان در  دو گروه به ترتیب 1/56 و 3/48 درصد بود. آکاتژیا عینی در گروه بلوس 4 برابر گروه انفوزیون بوده است (000/0 = p (5/6 8/1، درصد 95 : CI، 4 : R R ) ). روند تغییرات تهوع (000/0=p ) و نبض (000/0=p ) بین دو گروه معنی دار و روند تغییرات خواب آلودگی در دو گروه معنی دار نبود (625/0 = p ).
استنتاج: انفوزیون متوکلوپرامید منجر به کاهش تهوع و کاهش علائم عینی آکاتژیا می شود.
 
شماره ثبت کارآزمایی بالینی : 2N20170808035565IRCT
 
حمیده رحیمی، سید محمد مهدی پیغمبری، سعید تقی لو، حسین عسگریان عمران، رضا علیزاده نوایی، علی حیدری، فاطمه گابله، ابوالقاسم عجمی،
دوره 28، شماره 166 - ( آبان 1397 )
چکیده

سابقه و هدف: مونوسیتهای خون محیطی براساس بیان مولکولهای CD14 و CD16 به زیر جمعیتهای مختلف تقسیم میشوند. این مطالعه با هدف بررسی ارتباط بین دو زیر جمعیت مونوسیتی و گیرنده CCR1 با شدت بیماری عروق کرونر (CAD) انجام پذیرفت.
مواد و روشها: در این مطالعه، تعداد 88 بیمار مراجعهکننده به درمانگاه قلب شهید رجایی تهران طی سال 1394 -1393 که دارای علایم آنژین صدری پایدار بودند، به صورت نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند. بیماران به چهار گروه نرمال (بدون گرفتگی عروق کرونری)، گروه مینیمال، گروه 1VD و گروه 2+3 VD تقسیم شدند. سیستم جنسینی اسکور برای ارزیابی شدت CAD استفاده شد و در نمونه های خون با آنتیبادیهای مونوکلونال علیه CCR1، CD16 و CD14 رنگ آمیزی، و با فلوسیتومتری آنالیز شدند. همچنین MFI برای مارکر CCR1 در گروهها، مورد مقایسه قرار گرفت.
یافتهها: مونوسیت های غیر کلاسیک با افزایش گرفتگی رگ افزایش یافت بهطوری که در بیماران 2+3 VD درصد بیشتری مونوسیت غیر کلاسیک نسبت به بیماران نرمال، مینیمال و 1VD وجود داشت، اما این افزایش معنیدار نبوده است (05/0p>). نتایج نشان داد که مولکول CCR1 در سطح هر دو جمعیت مونوسیتهای کلاسیک و غیر کلاسیک بروز مییابد، ولی جمعیت بیشتری از سلولهای کلاسیک این مولکول را بیان میکنند. بررسی MFI مارکر CCR1 در بین گروههای مختلف اختلاف معنی داری را نشان نداد.
استنتاج: این مطالعه نشان داد که مونوسیتهای غیر کلاسیک با افزایش گرفتگی رگ افزایش می یابند.
 
 
سهیلا گلچین، اکبر هدایتی زاده عمران، رضا علیزاده نوایی، وحید مخبری، ورسا عمرانی نوا، ام البنین امجدی، محمد محمود بابویی،
دوره 28، شماره 168 - ( دی 1397 )
چکیده

سابقه و هدف: بیماری عروق کرونری (Coronary Artery Disease = CAD) بیماری پیچیدهای است که درنتیجه ترکیبی از عوامل محیطی و ژنتیکی بروز مییابد. آنزیم متیلن تترا هیدروفولات ردوکتاز (MTHFR) یک آنزیم مهم در متابولیسم هموسیستئین و بروز بیماریهای قلبی میباشد. پلیمورفیسمC677T این آنزیم درکاهش فعالیت این آنزیم و عملکرد ناقص آن نقش دارد. هدف از این مطالعه بررسی ارتباط بین پلیمورفیسم C677T ژن MTHFR و استعداد ابتلا به بیماری CAD میباشد.
مواد و روشها: این مطالعه مورد-شاهدی بر روی 71 بیمار مبتلا به بیماری عروق کرونر و 71 نفر بدون سابقه ی بیماری قلبی بهعنوان شاهد انجام گرفت. جهت تعیین نوع پلیمورفیسم از روش PCR-RFLP استفاده شد.
یافتهها: میانگین سنی افراد در گروه مورد و شاهد به ترتیب 9/8±2/58 و 9/13± 46 سال بود(0000/0= p). در گروه مورد 37 نفر (1/52 درصد) مرد و 34 نفر (9/47 درصد) زن و در گروه کنترل 38 نفر (5/53 درصد) مرد و 33 نفر (5/46 درصد) زن بودند. فراوانی ژنوتیپهای CC، CT و TT پلی مورفیسم C677T در بیماران مبتلا به CAD به ترتیب 2/59، 2/35 و 6/5 درصد و در گروه کنترل 62 ، 32.4 و 4/5 درصد بود و اختلاف معنی داری بین دو گروه وجود نداشت (937/0= p) و هم چنین فراوانی آلل T در گروه مورد 8/40 و در گروه کنترل 38 درصد به دست آمد که هیچ اختلاف معنی داری بین این دو گروه مشاهده نشد (864/0= p).
استنتاج: ارتباط معناداری بین پلی مورفیسم C677T ژن MTHFR و استعداد ابتلا به CAD مشاهده نشد. پیشنهاد میگردد که مطالعات دیگری در آینده در گروه های جمعیتی بزرگ تر انجام پذیرد.
اکبر هدایتی زاده عمران، رضا علیزاده نوایی، قاسم جان بابایی، ام البنین امجدی، نسیم بابایی، قاسم رحمت پور رکنی، غلامعلی گدازنده،
دوره 28، شماره 169 - ( بهمن 1397 )
چکیده

سابقه و هدف: سرطان سینه شایعترین سرطان زنان و دومین عامل مرگ و میر زنان به علت سرطان میباشد. یکی از علتهای مطرح شده در خصوص مقاومت دارویی در درمان بیماری سرطان پستان، پلیمورفیسم C3435T ژن MDR1 میباشد. این مطالعه با هدف تعیین ارتباط این پلیمورفیسم با پاسخ به درمان در بیماران مبتلا به سرطان پستان در استان مازندران انجام شد.
مواد و روشها: در این مطالعه طولی ابتدا DNA ژنومیک افراد بیمار، با استفاده از روش PCR-RFLP مورد بررسی قرار گرفت. سپس بیماران طبق پروتکل شیمی درمانی تحت درمان قرارگرفتند و پاسخ بیماران به درمان طبق پروتکل درمانی ارزیابی شد و بیماران به 2 دسته پاسخ بالینی به درمان و عدم پاسخ به درمان تقسیم شدند.
یافتهها: در این مطالعه 152 زن مبتلا به سرطان سینه مورد بررسی قرار گرفتند که میانگین سنی آن‌ها 95/10±84/49 سال بود. بیش‌ترین ژنوتیپ مشاهده شده، ژنوتیپ CT (2/49 درصد) بود. 3/74 درصد بیماران به درمان‌های انجام شده پاسخ داده بودند و در 7/25 درصد، پاسخ مشاهده نشد. در نهایت اختلاف معنی‌داری در پاسخ به درمان در ژنوتیپ‌های مختلف مشاهده  نشد (485/0p=).
استنتاج: بین پاسخ به درمان سرطان سینه و پلی مورفیسم C3435T ژن MDR1، ارتباط مستقیمی وجود نداشت.
 
محمود موسی زاده، احسان زابلی، رضا علیزاده نوایی، حسین رنجبران، ام البنین امجدی، منیژه فقیه، مطهره خردمند، زینب عسکری، غلامعلی گدازنده، اکبر هدایتی زاده عمران،
دوره 29، شماره 174 - ( تیر 1398 )
چکیده

سابقه و هدف: ارتباط بین چاقی و خطر ابتلا به سرطان پستان در برخی مطالعات مورد تاکید قرار گرفته است. بر همین اساس در مطالعه حاضر ارتباط شاخص های انتروپومتریک با سرطان پستان بر اساس داده های فاز پذیرش (مقطعی) کوهورت طبری مورد ارزیابی قرار گرفت.
مواد و روشها: در این مطالعه از دادههای فاز پذیرش(مقطعی) کوهورت طبری استفاده شده است. در این کوهورت تعداد 51 مورد سرطان پستان ثبت شده است که به عنوان گروه مورد در نظر گرفته شد. همچنین تعداد 153 نفر به صورت تصادفی از جمعیت کوهورت طبری که سابقه سرطان پستان یا سرطان دیگر را نداشتند، به عنوان گروه کنترل انتخاب شدند. آنالیز دادهها با بهرهگیری از آزمونهای تی تست مستقل، کای اسکوئر و رگرسیون لجستیک چند متغیره انجام گرفت.
یافتهها: فراوانی دور کمر 88 سانتیمتر و بالاتر در گروه مورد اندکی کمتر از گروه شاهد (5/74 در برابر 2/75 درصد، 926/0=P) و فراوانی نسبت دور کمر به دور باسن بالای 85/0 در گروه مورد، کمتر از گروه شاهد (6/70 در مقابل 4/80 درصد، 144/0=P) بوده است. همچنین شانس ابتلا به سرطان پستان در جمعیت روستایی (001/0> P-:  ، 28/8OR: ) بیشتر از شهری و در افراد بیسواد، کمتر از افراد با تحصیلات دانشگاهی (001/0 < , P-: 06/0OR:  ) میباشد.
استنتاج: نتایج نشان میدهد که این مطالعه عوامل خطر قابل ملاحظهای را مورد تایید قرار نداده است.
سیاوش مرادی، اکبر هدایتی زاده عمران، قاسم جان بابایی، رضا علیزاده نوایی، محمد پنبه چی، بیژن گرایلی، سمیه فلاحپور، حسن اسحاقی،
دوره 29، شماره 181 - ( بهمن 1398 )
چکیده

در مقاله فوق که در شماره 163 مرداد 1397 در دوره 28 این نشریه منتشر شده بود، بخش سپاسگزاری چاپ نشده بود، اصلاح گردید.
 
سپاسگزاری
این پروژه با حمایت مالی مرکز ملی تحقیقات راهبردی آموزشی پزشکی تهران، ایران، با شماره طرح 960002 انجام شده است.
مهران رضوی پور، میثاق شفیع زاد، اکبر هدایتی زاده عمران، رضا علیزاده نوایی، مسعود شایسته آذر، فاطمه محمد نژاد، سحر خسروی، سید حمزه حسینی، مریم حسن نژاد رسکتی،
دوره 30، شماره 189 - ( مهر 1399 )
چکیده

سابقه و هدف: پژوهش از پایههای مهم توسعه جامعه است که برای سامان بخشیدن به آن نیاز به درک توانمندیها، نقاط ضعف و قوت برنامهها است. با این هدف به بررسی انگیزش، موانع و مشکلات پژوهش در اساتید بالینی پرداختیم.
مواد و روشها: این مطالعه توصیفی- تحلیلی بصورت سرشماری بین اعضای هیات علمی بالینی (جراح و غیرجراح) دانشگاه علوم پزشکی مازندران انجام شد. ابزارهای مطالعه، پرسشنامه موانع پژوهشی ستوده اصل و همکاران و انگیزش پژوهش صالحی بود. داده‌ها با آزمون‌های آماری من ویتنی و کروسکال والیس تجزیه و تحلیل شدند.
یافتهها: در این مطالعه 139 نفر با ضریب مشارکت 81 درصد شرکت کردند. بیشترین افراد از گروه سنی ۴۰ تا ۵۰ سال بودند. انگیزه پژوهش در گروه زنان (38/6±92/59) بیشتر از مردان (47/5±24/57) بود (05/0P<). بیشترین مانع در حیطه مشکلات تهیه و تدوین طرح، در هر دو گروه جراح (67/0±68/3) و غیرجراح (89/۰±11/3) مربوط به مشخص نبودن نیازها و اولویتهای تحقیقاتی در دانشگاه بود و در حیطه اجرای طرح در همه گروهها عدم وجود فضای مناسب (04/1±50/3)، در حیطه اداری و مدیریتی در گروه جراحان کم توجهی به خلاقیت (86/0±80/3) و در گروه غیر جراحی مشکلات ذی حسابی و بودجه (21/1±27/3) عنوان شد (05/0>P).
استنتاج: با وجود انگیزه کافی موانع سازمانی و فردی فعالیت‌های تحقیقاتی را تحت تأثیر قرار می‌دهد. می‌توان با روشن نمودن الویت‌های پژوهشی، ایجاد فضای مناسب فیزیکی و حل مشکلات مالی در رفع موانع موجوداقدام نمود.
فرهنگ بابا محمودی، محمد آزادبخت، سیدجلال حسینی مهر، فاطمه اکبری، رضا علیزاده نوایی، علی شریف پور، حسین عسگری راد، لیلا دلاوریان،
دوره 30، شماره 194 - ( اسفند 1399 )
چکیده

 سابقه و هدف: هدف از این مطالعه بررسی تاثیر یک دارویگیاهی روی عوارض ریوی دربیماران مبتلا به کوید19 می‌باشد.
مواد و روشها: 40 بیمار مبتلا به بیماری کووید-19 با سن بالاتر از 18 سال و میانگین سنی بالاتر از 55 سال با نسبت 60 درصد مردها به زن‌ها که علائمی نظیر تب بالای ٣٨ درجه، شمارش لنفوسیت کم‌تر از ١٢٠٠، CRP مثبت، علایم تنفسی و درگیری ریوی در گرافی ریه با سی‌تی اسکن را داشتند، بعد از تکمیل فرم رضایت نامه برای شرکت در مطالعه انتخاب و به دو گروه مداخله و شاهد طبقه‌بندی شدند. گروه شاهد تحت درمان با قرص کلترا 400 میلی‌گرمی و قرص هیدروکسی کلروکین 200 میلی‌گرمی هر 12 ساعت قرار گرفت‌ و گـروه مـداخله عـلاوه بر کلتـرا و هیدروکسی کلرکیـن، 5 میلی‌لیتر داروی گیاهی 3 بار در روز دریافت کردند. آنالیز آماری با برنامه SPSS و آزمون مربع کای و t-test انجام شد.
یافتهها: گروه مداخله افزایش سرعت بهبودی و کاهش میانگین زمان بستری بودن بیماران نسبت به گروه شاهد را به صورت معنی‌داری از 5/8 روز به 5 روز، نشان داد. تفاوت تغییرات CRP در دو گروه شاهد و آزمون از نظر آماری معنی‌دار بود(05/0P<)، به‌طوری که تغییرات CRP در گروه شاهد 75/4 برابر بیش‌تر از گروه آزمون بود(05/0P<). درصد درگیری ریوی در سی‌تی‌اسکن میزان 34/8 درصد بهبودی را نسبت به گروه شاهد نشان داد(05/0P<).
استنتاج: داروی گیاهی مذکور دارای اثر مطلوب در بهبود علائم ریوی و کوتاه شدن دوره درمان بیماران مبتلا به کووید-19 می‌باشد.
شماره ثبت کارآزمایی بالینی : 1N20200404046935IRCT
 
رضا علیزاده نوایی، فرشته فرشیدی، شقایق رضائی، مریم حجتی، محمد صادق رضائی،
دوره 31، شماره 195 - ( فروردین 1400 )
چکیده

 سابقه و هدف: استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متیسیلین(MRSA) یکی از مهمترین پاتوژنهای بیمارستانی و اکتسابی از جامعه در کودکان میباشد. این مطالعه با هدف تخمین شیوع MRSA کلی در کودکان ایرانی به صورت یک مطالعه مرور سیستماتیک و متاآنالیز اجرا شد.
مواد و روشها: جستجوی مقالات اولیه انگلیسی و فارسی با کلیدواژههای Prevalence، Children،
methicillin resistant staphylococcus aureus (MRSA)، Iran در پایــگاههـای بیـــنالمللــــی Scopus، Pubmed،
Web of Science Google scholar و ایرانی Magiran و SID، در بازه زمانی سال 2007 تا 2019 انجام شد. ارزیابی کیفی مطالعات با استفاده از چک لیست STROBE بود. نرمافزار STSTA version 11برای تحلیل دادهها به کار برده شد.
یافتهها: از مجموع 55 مقاله جستجو شده، در نهایت 23 مقاله وارد فرایند متاآنالیز شدند. یافته ها نشان داد میزان شیوع MRSA در کودکان دارای عفونت استافیلوکوک اورئوس 22 درصد میباشد. میزان شیوع استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متیسیلین در عفونتهای استافیلوکوک اورئوس اکتسابی از جامعه 17 درصد و در عفونتهای استافیلوکوک اورئوس مرتبط با بیمارستان 38 درصد است.
استنتاج: میزان شیوع استافیلوکوک اورئوس مقاوم به متیسیلین اکتسابی از بیمارستان و جامعه در کودکان ایرانی قابل توجه است و متخصصان اطفال باید در درمان تجربی به آن توجه کنند.

صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb