دوره 27، شماره 156 - ( دی 1396 )                   جلد 27 شماره 156 صفحات 128-117 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4994 مشاهده)
سابقه و هدف: علیرغم نقش مهم ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در ارائه اطلاعات مورد نیاز در مورد روشهای غربالگری قبل از تولد به مادران باردار، ابزار جامعی برای بررسی نیازهای آموزشی این گروه از تیم سلامت وجود ندارد. مطالعه حاضر با هدف طراحی پرسشنامه نیازهای آموزشی ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در مورد غربالگری قبل از تولد انجام پذیرفت.
مواد و روشها: این مطالعه در دو مرحله انجام پذیرفت. نسخه اولیه پرسشنامه این پژوهش روش شناختی به صورت قیاسی و با مروری جامع بر منابع مرتبط با موضوع پژوهش در کنار نظرخواهی از گروه خبرگان و مادران باردار تدوین شد. در ادامه روایی صوری، روایی محتوایی و پایایی آن به صورت کیفی و کمی مورد بررسی قرار گرفت.
یافتهها: تدوین پرسشنامه نیازهای آموزشی ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در مورد غربالگری قبل از تولد و روانسنجی آن، منجر به شکلگیری پرسشنامه نیازهای آموزشی ارائه دهندگان خدمات بهداشتی با 35 سوال و در چهار بعد زمان مناسب، تکنیکها، قوانین و مقررارت و پیگیری شد. متوسط شاخص روایی محتوای ابزار 94/0 و پایایی ابزار فوق با بررسی ضریب آلفای کرونباخ برای کل ابزار 72/0 بود. اندازهگیری شاخص همبستگی درون خوشهای در فاصله زمانی دو هفته نشان داد که ابزار فوق از ثبات برخوردار است (001/0 p< و98/.=.(ICC
استنتاج: پرسشنامه طراحی شده، ابزاری روا و پایا برای بررسی نیازهای آموزشی ارائه دهندگان خدمات بهداشتی در مورد غربالگری قبل از تولد میباشد. بومی سازی ابزار در سایر فرهنگها از پیشنهادات این مطالعه میباشد.
 
متن کامل [PDF 340 kb]   (1741 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: مامائی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.