دوره 28، شماره 166 - ( آبان 1397 )                   جلد 28 شماره 166 صفحات 139-129 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (2832 مشاهده)
سابقه و هدف: شوانوم دهلیزی ضایعهای در سیستم دهلیزی محیطی است که منجر به کاهش بهره رفلکس دهلیزی- چشمی (VOR) و بروز ساکاد اصلاحی میگردد. مطالعات نشان دادهاند که نتیجه آزمون ویدئویی ایمپالس سر (VHIT ) در اختلالات سیستم دهلیزی محیطی، ناهنجار و در اختلالات سیستم دهلیزی مرکزی هنجار میباشد. این مطالعه با هدف، ارزیابی و مقایسه نتایج VHIT در افراد مبتلا به شوانوم دهلیزی و افراد مبتلا به تومورهای دهلیزی مرکزی انجام پذیرفت.
مواد و روشها: این مطالعه توصیفی- تحلیلی، بر روی 12 فرد مبتلا به تومور شوانوم دهلیزی یک طرفه و 15 فرد مبتلا به تومورهای یک طرفه سیستم دهلیزی مرکزی در مرکز گامانایف ایران (دی ماه 93 تا شهریور ماه 94) صورت گرفت. انتخاب بیماران بر اساس تشخیص پزشک متخصص و همچنین شکایت بیمار از علائم سرگیجه، عدم تعادل و یا گیجی در نظر گرفته شد. ارزیابی VHIT با استفاده از ایمپالس های افقی و عمودیِ سر، در بیماران انجام شد. در نهایت میزان بهره VOR و نسبت ساکادهای اصلاحی در دو گروه افراد مبتلا به تومور مورد ارزیابی قرار گرفت. میزان بهره 80/0 و کم‌تر، به عنوان معیار ناهنجار در نظر گرفته شد.
یافتهها: میزان بهره VOR در سمت آسیب دیده افراد مبتلا به شوانوم دهلیزی، 38/0 و در افراد مبتلا به تومور سیستم دهلیزی مرکزی، 96/0 بهدست آمد (001/0 = p). همچنین نسبت ساکاد اصلاحی در گروه افراد مبتلا به شوانوم دهلیزی، 34/30 و در گروه تومورهای دهلیزی مرکزی 44/3 بهدست آمد (007/0 = p).
استنتاج: یافتههای حاصل از VHIT موجب بهبود تشخیص افتراقی تومورهای سیستم دهلیزی محیطی از تومورهای سیستم دهلیزی مرکزی میگردد.
متن کامل [PDF 905 kb]   (1157 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: شنوایی شناسی(اودیولوژی)

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.