دوره 28، شماره 166 - ( آبان 1397 )                   جلد 28 شماره 166 صفحات 95-81 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4506 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به اهمیت روابط خانوادگی در رفتار فرزندان، پژوهش حاضر با هدف طراحی و آزمون مدل کیفیت روابط خانوادگی (تعارض والدین،روابط خواهر برادری و سبک های فرزندپروری) و اثر بخشی آن بر اضطراب اجتماعی با نقش واسطه‌ ای انسجام خانواده انجام شد.
مواد و روشها: جامعه این تحقیق شامل کلیه دانش آموزان دبیرستان دخترانه شهر کرج بود که از این بین تعداد250 نفر با روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چند مرحله‌ای به عنوان نمونه انتخاب شدند. شرکت‌کنندگان مقیاس اضطراب اجتماعی نوجوانـان (SASA)،پرسشنامه انسجام خانواده (FCS)، مقیاس تاکتیک‌های تعارض (CTSشاخص رابطه با برادر و رابطه با خواهر (IBR, ISR) و پرسشنامه شیوه فرزند پروری بامریند (BPSI) را تکمیل نمودند. برای تحلیل داده‌ها از شاخص‌ها و روش‌های آماری شامل فراوانی، درصد، میانگین، انحراف معیار، ضریب همبستگی پیرسون و برای بررسی نقش واسطه‌ای از تحلیل مسیر استفاده گردید.
یافتهها: یافته‌های پژوهش نشان داد که از میان مؤلفه‌های کیفیت روابط خانوادگی، بین تعارض والدین و سبک فرزندپروری مستبد با اضطراب اجتماعی همبستگی مثبت معنادار (05/0> p). و بین کیفیت روابط خواهر و برادر با اضطراب اجتماعی همبستگی منفی معنادار وجود دارد (05/0> p). در این پژوهش، نقش واسطه‌ای انسجام خانواده فقط در رابطه بین کیفیت روابط خواهر و برادر با اضطراب اجتماعی تأیید گردید. در‌ مجموع، 60 درصد از واریانس اضطراب اجتماعی از طریق متغیرهای مدل پیشنهادی تبیین شد.
استنتاج: می‌توان نتیجه گرفت که کیفیت روابط خانوادگی (تعارض والدین، کیفیت روابط خواهر و برادر و سبک فرزندپروری مستبد) و انسجام خانواده می‌توانند در تبیین نظری و درمان‌های روانشناختی برای افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی مورد توجه قرار گیرند.
 
متن کامل [PDF 632 kb]   (1989 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: روانشناسی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.