دوره 28، شماره 166 - ( آبان 1397 )                   جلد 28 شماره 166 صفحات 70-62 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (2692 مشاهده)
سابقه و هدف: از آن جا که ریزنشت ترمیم یکی از مهمترین عوامل در ایجاد پوسیدگی ثانویه و شکست ترمیم به‌ حساب می‌آید، این مطالعه با هدف ارزیابی ریزنشت بین گلاس آینومر تغییر یافته با رزین و کامپوزیت در تکنیک ساندویچ با استفاده از ادهزیوهای مختلف انجام شد.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی، 44 دندان پرمولر به کار برده شد و حفرات کلاس II با مارجین 1 میلیمتر پایین‌تر از محل اتصال مینا و سمان تهیه گردید. گلاس آینومر تغییر یافته با رزینFuji II LC)  ( با ضخامت 1 میلی‌متر
در کف جینجیوال گذاشته و سپس دندان ها به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول: بعد از اچ کردن و شستن سطح
گلاس آینومر، ادهزیو توتال اچ (
Adper single bond 2) به‌کاربرده شد. گروه دوم: ادهزیو یونیورسال
Single bond universal)) به روش سلف اچ روی گلاس آینومر به‌ کار برده شد. کلیه حفرات با رزین کامپوزیت
Z250) Filtek ) به‌صورت لایه­لایه ترمیم شدند. جهت ارزیابی ریزنشت، دندانها بعد از انجام3000 مرتبه ترموسایکل به مدت 72 ساعت در متیلن بلو قرار گرفتند و به ‌صورت مزیودیستالی برش داده شدند. در نهایت نمونهها زیر استریو میکروسکوپ بررسی شدند. جهت آنالیز دادهها از آزمون من ویتنی استفاده و سطح معنیداری 05/0 در نظر گرفته شد.
یافتهها: میانگین میزان ریزنشت در گروه Adper single bond 2 (mµ 5/401±5/520) به ‌طور چشمگیری بیشتر از گروه Single bond universal  به روش سلف اچ (mµ 5/269±193( بود.
استنتاج: نتایج این مطالعه نشان دادند استفاده از ادهزیو یونیورسال به روش سلف اچ بین گلاس آینومر و کامپوزیت منجر به ریزنشت کمتری در مقایسه با ادهزیو توتال اچ در تکنیک ساندویچ باز می‌شود.
متن کامل [PDF 626 kb]   (944 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: دندانپزشکی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.