دوره 30، شماره 183 - ( فروردین 1399 )                   جلد 30 شماره 183 صفحات 61-53 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (2174 مشاهده)
   سابقه و هدف: پروسه‌ی باندینگ و افزایش سرعت آن در درمان ارتودنسی از اهمیت زیادی برخوردار است. هدف از این مطالعه، مقایسه‌ استحکام باند برشی براکت‌های فلزی و سرامیکی با دو نوع کامپوزیت نوری سه مرحله‌ای ترانس باند (Transbond XT) و دو مرحله‌ای (GC orthoconnect) می‌باشد.
مواد و روشها: در این مطالعه آزمایشگاهی 80 دندان پرمولر اول و دوم ماگزیلا و مندیبل که به هدف درمان ارتودنسی کشیده شدند، به‌صورت تصادفی به 4 گروه مساوی تقسیم شدند. تمامی دندان‌ها با ژل اسید فسفریک 35 درصد اچ شدند. سپس در گروه اول براکت‌های فلزی با کامپوزیت GC orthoconnect در گروه دوم براکت فلزی با کامپوزیت ترانس باند، در گروه سوم براکت سرامیکی با کامپوزیت GC و در گروه چهارم براکت سرامیکی با کامپوزیت ترانس باند، باند شدند.24 ساعت پس از ترموسایکلینگ و فرآیند مانت، استحکام باند برشی براکتها با دستگاه universal testing machine اندازه‌گیری شد. میزان رزین باقیمانده در سطح دندان توسط استریومیکروسکوپ ارزیابی گردید. سپس داده‌ها توسط نرم‌افزار SPSS22 و تست‌های آماری واریانس و kruskal_Wallis مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافتهها: میانگین استحکام باند برشی (برحسب mpa) در گروه اول (99/1±71/18)، در گروه دوم (75/8±82/19)، در گروه سوم (78/5±4/18) و در گروه چهارم (42/5±52/18) بود. استحکام باند برشی گروه‌ها اختلاف معنی‌داری نداشت (05/0<P). اختلاف میزان ایندکس اثر چسبندگی گروه‌ها نیز معنی‌دار نبود(641/0P=).
استنتاج: در این مطالعه میزان استحکام باند برشی GC orthoconnect با استفاده از هر دو نوع براکت فلزی و سرامیکی مشابه با کامپوزیت ترانس باند بود. در نتیجه استفاده از GC orthoconnect می‌تواند جایگزینی برای استفاده از (TBXT)Transbond XT باشد.
 
متن کامل [PDF 608 kb]   (1010 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: دندانپزشکی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.