دوره 30، شماره 188 - ( شهریور 1399 )                   جلد 30 شماره 188 صفحات 25-17 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1495 مشاهده)
سابقه و هدف: افعی لبیتنا (Vipera lebetina) در مناطق وسیعی از ایران زندگی میکند و زهر آن حاوی انواعی از پروتئینازهای گوناگون است که دارای فعالیتهای انعقادی و ضد انعقادی میباشد. از آنجائیکه امکان نقش درمانی آنزیمهای فیبرینولیتیک در حل شدن لختههای خونی وجود دارد، پژوهش حاضر با هدف جداسازی اجزاء زهر خام و تشخیص فعالیت آنزیمی ضد انعقادی در زهر افعی لبتینای ایران انجام شد.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی اجزای زهر خام به وسیله کروماتوگرافی ژل فیلتراسیون روی سفادکس G-100 جداسازی شدند و فعالیتهای اندوپپتیداز، آرژنین استر هیدرولاز، انعقادی، ضد انعقادی و فیبرینولیتیک بر روی زهر خام و اجزای جداسازی شده بررسی گردید.
یافتهها: زهر خام به وسیله کروماتوگرافی ژل فیلتراسیون به 5 جزء (PI-PV) جدا شد. 200 میلیگرم زهرخام حاوی 187 میلیگرم پروتئین بوده و از 187میلیگرم پروتئین به کار رفته روی ستون، 7/115 میلیگرم پروتئین بازیابی شد. این زهر حاوی فعالیت انعقادی در غلظت پائین و ضد انعقادی در غلظت بالا بوده و فعالیت اندوپپتیدازی در زهر خام و همه اجزاء آن به جز PV وجود داشت. همچنین فعالیت آرژنین استرهیدرولازی در زهر خام، جزء PI و PII و فعالیت فیبرینولیتیک در زهر خام و فقط در جزء PIII مشاهده گردید.
استنتاج: نتایج این مطالعه نشان داد که فراکسیون زهر افعی لبتینای ایران حاوی فعالیتهای پروتئولیتیک قوی از جمله فعالیت فیبرینولیتیک میباشد که قادر به لیز مستقیم فیبرین و حل کردن لخته های خونی در شرایط آزمایشگاهی است.
متن کامل [PDF 408 kb]   (808 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بیوشیمی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.