دوره 30، شماره 188 - ( شهریور 1399 )                   جلد 30 شماره 188 صفحات 61-53 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1768 مشاهده)
سابقه و هدف: یکی از درمان‌های رایج در مراحل انتهایی نارسایی کلیه، همودیالیز است و ورود مکرر سوزن‌های عروقی درد قابل ملاحظه‌ای برای بیمار فراهم می‌کند. برای کاهش درد از ژل لیدوکائین موضعی و رایحه درمانی به عنوان طب مکمل استفاده میشود. از آنجاییکه رایحه درمانی در مقایسه با دارودرمانی عوارض کمتری دارد، پژوهش حاضر با عنوان مقایسه تأثیر رایحه‌درمانی با مریم‌گلی و ژل لیدوکائین موضعی بر شدت درد ناشی از ورود سوزن‌های عروقی در بیماران تحت همودیالیز انجام شد.
مواد و روشها: این مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی قبل و بعد بود. نمونه‌گیری به روش دردسترس بر روی 23 بیمار تحت همودیالیز به ‌صورت خود شاهد در 3 مرحله قبل از مداخله، مداخله با ژل لیدوکائین 2 درصد (2 میلیلیتر یا 2 گرم) در فضایی به وسعت 5 سانتی‌متر مربع روی محل فیستول و مداخله با 3 قطره از رایحه 10 درصد عصاره برگ مریم‌گلی انجام شد. شدت درد با مقیاس دیداری درد اندازه‌گیری و داده‌ها با نرم‌افزار آماری 5/14 SPSS و آزمون آماری تحلیل واریانس با اندازه‌گیریهای مکرر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافتهها: میانگین شدت درد بدون مداخله 28/1±09/6 و بعد از استفاده از ژل لیدوکائین موضعی 36/2±30/4 و بعد استفاده از رایحه مریم‌گلی 98/1±13/4 بود. آزمون تعقیبی حداقل اختلاف معنی دار نشان داد که میانگین شدت درد بدون مداخله با مرحله استفاده از لیدوکائین و رایحه مریم‌گلی تفاوت معنی‌داری داشت(001/0P<). تفاوت معنی‌داری از نظر میانگین شدت درد بین مرحله استفاده لیدوکائین و رایحه مریم‌گلی وجود نداشت(7/0P=).
استنتاج: رایحه مریم‌گلی می‌تواند به اندازه ژل لیدوکائین در کاهش درد موثر باشد و به عنوان راهکاری در کاهش درد قبل از ورود سوزن در همودیالیز پیشنهاد می شود.
متن کامل [PDF 625 kb]   (797 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: پرستاری

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.