دوره 30، شماره 188 - ( شهریور 1399 )                   جلد 30 شماره 188 صفحات 88-81 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1407 مشاهده)
سابقه و هدف: شناسایی عوامل پیش‌بینی‌کننده عود تشنج کمک شایانی در کنترل بهینه بیماری و جلوگیری از عود تشنج در بیماران است. هدف از پژوهش حاضر، تعیین فاکتورهای خطر عود تشنج در کودکان کمتر از 14 سال مراجعه‌کننده به بیمارستان امام حسین (ع) در شهر تهران بود.
مواد و روشها: در این پژوهش تحلیلی- مقطعی پرونده بیمارانی که در بازه زمانی تیر ماه 1395 تا آذر ماه 1396 به دلیل تشنج در بخش اعصاب کودکان بیمارستان امام حسین (ع) در شهر تهران بستری شده بودند، مورد بررسی قرار گرفت. اطلاعات دموگرافیک و بالینی بیماران از پرونده‌ها استخراج و در برگه‌های اطلاعاتی مخصوص هر بیمار ثبت شد. عود یا عدم عود تشنج در این بیماران بر اساس اطلاعات ثبت شده در پرونده و یا بر اساس پیگیری، تعیین و زمان عود در برگه‌های اطلاعاتی ثبت شد. داده‌های گردآوری شده با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 23 مورد تحلیل قرار گرفت.
یافتهها: 210 بیمار با میانگین سنی 79/46±40/62 ماه که 53 درصد از آنها مذکر بودند، وارد پژوهش شدند. در 81 بیمار عود تشنج مشاهده شد. در 45 بیمار از بیماران گروه عود تشنج و در 101 بیمار از بیماران گروه بدون عود، نوع تشنج تونیک- کلونیک بوده است. 7/45 درصد از بیماران گروه عود تشنج و 5/15 درصد از بیماران گروه بدون عود تکامل غیرطبیعی داشتند. سن بارداری و وجود اختلال در نخستین EEG بیمار به عنوان متغیرهای پیش‌بینی‌کننده عود تشنج شناسایی شدند.
استنتاج: ضروری است که در بیماران با سن بارداری پایین و EEG دارای اختلال، اقدام لازم در جهت درمان پیشگیرانه صورت گیرد تا از بروز تشنج‌های بعدی و عوارض حاصل از آن جلوگیری شود.
واژه‌های کلیدی: تشنج، عود، ریسک فاکتور، کودکان
متن کامل [PDF 510 kb]   (581 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: نورولوژی کودکان

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.