دوره 31، شماره 206 - ( اسفند 1400 )                   جلد 31 شماره 206 صفحات 113-102 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (952 مشاهده)
 سابقه و هدف: ساس تختخواب (Cimex lectularius) از انگلهای خارجی مهم انسان است، قبل از اقدام برای برنامهریزی و کنترل آن در زندانها، بررسی شیوع آلودگی به آن از اهمیت حیاتی برخوردار است.
مواد و روشها: این مطالعه توصیفی- مقطعی جهت تعیین شیوع آلودگی به ساس در زندانهای استان مازندران در طول سالهای 1394 تا 1396 انجام شد. چک لیستی براساس مندرجات دفاتر بهداشت در بخش بهداشت و درمان زندانها تهیه و بهعنوان ابزاری برای جمعآوری اطلاعات شیوع ساس مورد استفاده قرار گرفت. تجزیه و تحلیل دادهها با نرمافزار SPSS نسخه 20 انجام شد.
یافتهها: بیشترین درصد آلودگی به ساس در بند عمومی با 68 درصد و کمترین در بند نسوان با 1/23 درصد مشاهده شد. از نظر زمانی، 88 درصد از گزشها در شب اتفاق افتاد. بیشترین محل جمعآوری در تختهای فلزی (31 درصد) بود. در طول سه سال مطالعه، گزارشی از حضور ساس و گزش آن در زندان شماره 6 مشاهده نشد. متوسط شیوع در زندان شماره 1 ثابت بود، درحالی که در زندان‌های شماره 5،3،2 و 9 این روند نزولی بوده و در مقابل این روند در زندان شماره 4 و 8 صعودی بود.
استنتاج: شیوع بالای ساس در بیشتر زندانهای استان، احتمالا میتواند بیانگر ورود و ایجاد آلودگی مکرر و وجود مشکلاتی در روشهای کنترلی آنها باشد. لذا پایش مداوم وضعیت آلودگی، نظارت و پیشگیری از ورود ساس به درون زندان و نیز بازنگری در روشهای کنترلی با همکاری کارشناسان وزارت بهداشت و زندانها جهت کنترل موفق ساس در زندان ضروری است.
واژه‌های کلیدی: ساس تختخواب، شیوع، زندان، مازندران
متن کامل [PDF 419 kb]   (479 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: حشره شناسی پزشکی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.