دوره 31، شماره 204 - ( دی 1400 )                   جلد 31 شماره 204 صفحات 145-133 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (435 مشاهده)
سابقه و هدف: عملکرد شناختی فرد در محیط کار حوزه وسیعی از فعالیت‌های روانی مرتبط با کار را در بر می‌گیرد، همچنین نقش تعیین کننده ویژگی شخصیتی به عنوان یک متغییر واسطه در بروز اشتباهات و عملکردهای ذهنی نیز حائز اهمیت است. لذا هدف مطالعه حاضر بررسی تاثیر آلودگی صوتی ناشی از ترافیک شهری بر حافظه‌کاری و توجه پایدار دانشجویان با درنظر گرفتن ویژگی‌های شخصیتی بود.
مواد و روشها: این مطالعه مداخله‌ای- آزمایشگاهی بر روی 70 نفر از دانشجویان انجام شد. پس از اندازه‌گیری‌های میدانی صدای ترافیک، برای بررسی، ویرایش صدای ضبط شده و تهیه کلیپ صوتی صدای ترافیک شهر ساری، از نرمافزار Cool Edit Pro استفاده ‌شد. همچنین عملکرد شناختی دانشجویان با استفاده از آزمون‌های حافظه کاری (n-back) و آزمون وظیفه هوشیاری روانی- حرکتی (PVT) بررسی شد.
یافتهها: میانگین سنی در دانشجویان دختر و پسر به ترتیب 15/3 ± 63/23 و 23/4 ± 17/24 سال بود. براساس آزمون ویلکاکسون، رابطه آماری معنی‌دار بین عملکردهای شناختی مربوط به حافظه‌کاری و توجه پایدار دانشجویان قبل و بعد از مواجهه با صدای ترافیک شهری، برقرار شد(05/0>P)، به طوری که میانگین زمان واکنش، زمان پاسخ و تعداد جواب‌های اشتباه در تست‌های عملکرد شناختی بعد از مواجهه با صدای ترافیک به ترتیب 54/8، 11/9 و 61/60 درصد افزایش یافت. همچنین بُعد روان‌رنجوری (عصبی بودن) همبستگی معنی‌دار و معکوسی با زمان واکنش و دقت (درصد پاسخ‌های صحیح) در عملکرد شناختی مربوط به حافظه‌کاری و توجه پایدار دانشجویان داشت(05/0>P).
استنتاج: نتایج این مطالعه می‌تواند در بهبود عملکرد شناختی و اتخاذ راهکارهای مدیریت در انتخاب افراد و برقراری شرایط تعادل بین سروصدای ترافیک و ویژگی‌های شناختی در محیط‌های کاری موثر باشد.
متن کامل [PDF 534 kb]   (348 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: بهداشت حرفه ای

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.