دوره 32، شماره 214 - ( آبان 1401 )                   جلد 32 شماره 214 صفحات 34-24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (913 مشاهده)
سابقه و هدف: مسیر آنتیاکسیدانی Nrf2/Keap1 در سلول از آسیب سلولی در مقابل استرس اکسیداتیو جلوگیری می کند و این مسیر در اثر دیابت مختل میشود. هدف از این مطالعه، بررسی اثر تمرینات ورزشی استقامتی و مقاومتی بر این مسیر در بافت بیضه رتهای مبتلا به دیابت است.
مواد و روشها: در این مطالعه تجربی 48 سر رت نر نژاد ویستار به صورت تصادفی به 6 گروه تقسیم شدند: کنترل، کنترل تمرین مقاومتی، کنترل تمرین استقامتی، دیابتی، دیابتی تمرین مقاومتی و دیابتی تمرین استقامتی بعد از 12 ساعت ناشتا نگهداشتن، دیابت در حیوانات از طریق تزریق داخل صفاقی mg/kg120 نیکوتین آمید و mg/kg65 استرپتوزوتوسین القا شد. 72 ساعت بعد از القای دیابت، حیوانات به مدت 10 هفته طبق پروتکل تحت تمرینات استقامتی و مقاومتی قرار گرفتند. پس از پایان تمرینات مورد نظر، بیان ژنهای Nrf2، Keap1 و HO1 در بافت بیضه به روش real-time PCR اندازه‌گیری شد.
یافتهها: نتایج نشان داد که القای دیابت به صورت معنی‌داری منجر به کاهش بیان ژن های Nrf2 و HO1 شد
(0/05
P<) در حالی که بیان Keap1 افزایش نشان داد اما این افزایش معنی دار نبود (0/05P>). انجام تمرینات استقامتی به‌طور معنی‌داری سطح بیان Nrf2 را افزایش داد (0/05P<). تمرینات مقاومتی سبب تغییر بیان ژنهای مرتبط با مسیر Nrf2/Keap1 شد اما این تغییرات معنیدار نبود (0/05P>).

استنتاج: تمرینات ورزشی استقامتی و مقاومتی می توانند منجر به فعال شدن بیان ژنهای مسیر پیام رسانی Nrf2/Keap1 شوند و فعال کردن این مسیر ممکن است منجر به کاهش عوارض ناشی از دیابت بر بیضه شود.
متن کامل [PDF 538 kb]   (573 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل | موضوع مقاله: آناتومي

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.