دوره 33، شماره 2 - ( ویژه‌نامه شماره دو - آذر 1402 )                   جلد 33 شماره 2 صفحات 347-343 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (239 مشاهده)
سابقه و هدف: در بسیاری از مطالعات، سطح بالای تروپونین I به عنوان یک شاخص پیشبینی کننده مرگ و میر در بیماری‌های عفونی معرفی شده است. با توجه به اندازههای اثر متفاوت در نقاط مختلف، این مطالعه با هدف تعیین ارتباط سطح سرمی تروپونین I ومرگ ومیر داخل بیمارستانی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بستری در بیمارستانی در شرق ایران انجام شد.
مواد و روشها: در این مطالعه مورد- شاهدی، 61 نفر بیمار بستری مبتلا به کووید-۱۹ فوت شده (مورد) و61 نفر بیمار زنده و بهبودیافته (شاهد) از نظر سن، جنس و تاریخ بستری همسان شده و مورد بررسی قرار گرفتند. ارتباط بین تروپونین بالا و مرگ با مدل های آماری رگرسیون لجستیک شرطی بررسی شد.
یافتهها: گرچه شانس مرگ در بیماران با سطح بالای تروپونین در ابتدای بستری نسبت به بیماران باتروپونین نرمال حدود 38 درصد افزایش یافت؛ اما این ارتباط ‌از نظرآماری معنیدار نبود (نسبت شانس: 1/38، فاصله اطمینان 95 درصد:5/0- 0/38).
استنتاج: در این مطالعه یافتهای به نفع تاثیر پیشگوییکننده تروپونین در مرگ بیماران مبتلا به عفونت کووید-۱۹ مشاهده نشد. انجام مطالعات طولی با حجم نمونههای بزرگتر و بررسی و کنترل مخدوشکنندههای بیشتر در مطالعات آینده پیشنهاد میشود.
 
واژه‌های کلیدی: تروپونینI، کووید-19، مرگ و میر
متن کامل [PDF 651 kb]   (113 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: اپیدمیولوژی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.