دوره 33، شماره 2 - ( ویژه‌نامه شماره دو - آذر 1402 )                   جلد 33 شماره 2 صفحات 302-291 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (435 مشاهده)
سابقه و هدف: فرزندآوری یکی از عناصر ساختاری تغییرات جمعیتی است و در حوزه مسائل اجتماعی توجه زیادی را به خود جلب کرده است. با توجه به سیاستهای جمعیتی جدید کشور مبنی بر افزایش جمعیت، مطالعه حاضر با هدف بررسی عوامل مرتبط با فرزندآوری در ایران از طریق مرور نظاممند مطالعات کیفی انجام شد.
مواد و روشها: مطالعه حاضر از نوع متاسنتز مطالعات کیفی است که با روش نوبلیت و هار  طی شش مرحله انجام شد. بدین منظور تمامی مطالعات کیفی انجام شده پیرامون عوامل موثر بر فرزندآوری در ایران در بانکهای اطلاعاتی داخل کشور بدون محدودیت سال با کلمات کلیدی "فرزندآوری" و "مطالعات کیفی" و همچنین در پایگاههای PubMed, Scopus  Google scholar,با کلمات کلیدی "Childbearing"، "fertility"، "Qualitative Study" و Iran"" جستجو و بررسی شدند. برای اطمینان از کیفیت مقالات انتخاب شده، تمام مراحل جستجو، غربالگری و انتخاب نهایی مقالات توسط دو پژوهشگر مستقل انجام شد.
یافتهها: بر اساس معیارهای ورود، 22 مطالعه کیفی با موضوع عوامل موثر بر فرزندآوری مورد بررسی و تحلیل قـرار گرفتنـد و دو طبقه اصلی "تسهیل کنندههای فرزندآوری" و "موانع فرزندآوری" استخراج شدند.
استنتاج: عوامل مختلفی بر فرزندآوری زوجین نقش دارند که عوامل اعتقادی، فردی، خانوادگی- اجتماعی از تسهیلکنندهها و عوامل جمعیتشناختی، اقتصادی، خودخواهانه، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، عوامل مرتبط با سلامتی موانع فرزندآوری میباشند. بدون توجه به مشکلات و انتظارات جامعه، نمیتوان انتظار افزایش جمعیت در کشور را داشت.
 
واژه‌های کلیدی: فرزندآوری، ایران، مطالعه کیفی
متن کامل [PDF 890 kb]   (389 دریافت)    
موضوع مقاله: بهداشت خانواده

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.