دوره 33، شماره 2 - ( ویژه‌نامه شماره دو - آذر 1402 )                   جلد 33 شماره 2 صفحات 334-329 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (367 مشاهده)
سابقه و هدف: ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک ویروس کوچک از خانواده پاپیلوماویریده است کهسلولهای جلدی و مخاطی را مبتلا میکند و میتواند از طریق رابطه جنسی منتقل شود. به‌طور کلی تمام)Sexually Transmitted Disease (STIها اثرات روانی منفی دارند. با توجه به اینکه میزان اضطراب و رضایت جنسی زنان مبتلا به HPV در ایران سنجیده نشده است، در این مطالعه بر آن شدیم تا در بیماران با تست HPV مثبت، میزان آگاهی آنها از ویروس HPV و ارتباط آن با میزان اضطراب و رضایت جنسی را بررسی کنیم.
مواد و روشها: این مطالعه از نوع مقطعی است. تمام زنانی که برای اولین بار بعد از دریافت نتایج تست HPV خود، بین شهریور تا اسفند ماه سال 1398، به دو مرکز متفاوت دانشگاهی و خصوصی مراجعه کردند وارد مطالعه شدند. ابتدا رضایت ایشان برای ورود به مطالعه اخذ شد. سپس، یک پرسشنامه دموگرافیک، پرسشنامه اضطراب بک، اندکس رضایت‌جنسی و پرسشنامه آگاهی از HPV تکمیل شد. دادهها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه 24 آنالیز شد و0/05>p معنیدار در نظر گرفته شد.
یافتهها: 159 شرکتکننده با میانگین سن32/3 سال و انحراف‌معیار 6/64 سال، وارد مطالعه شدند. دانشجویان کم‌ترین نمرات را در پرسشنامه عدم رضایت جنسی دریافت کردند (26/56-8/65 ؛ CI 95 درصد). افرادی که از بین مشاغل، گروه "سایر" را انتخاب کرده بودند بیش‌ترین عدم رضایت را تجربه کردند (42/13- 27/15= CI 95 درصد)؛ و به دنبال آن، زنان خانهدار بیش‌ترین عدم رضایت را تجربه کردند (29/78-20/89 ؛ CI 95 درصد). تحلیل آماری نشان داد که بین میزان آگاهی با میزان اضطراب و/یا عدم رضایت جنسی رابطه معنیداری وجود نداشت (0/05P>).
استنتاج: در مجموع، میزان آگاهی جمعیت درباره HPV پایین است. با توجه به اینکه این گروه از زنان بیش‌تر در معرض افسردگی، اضطراب و ناامیدی هستند، باید برای کنترل اضطراب، به روانپزشک یا سایر متخصصین حوزه سلامت روان ارجاع داده شوند. ایجاد رابطه بر پایه اعتماد میان پزشک و بیمار برای حفظ تمایل بیمار برای ادامه درمان ضروری است و منجر به کاهش اضطراب بیماران می‌گردد.
متن کامل [PDF 578 kb]   (139 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: زنان و زایمان و نازایی

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.