دوره 17، شماره 60 - ( آبان 1386 )                   جلد 17 شماره 60 صفحات 107-102 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (10799 مشاهده)
سابقه و هدف: مطالعات زیادی در زمینه بررسی اثر ان - استیل سیستئین (NAC) در پیشگیری از ایجاد ضایعات کلیوی ناشی از مواد حاجب در بیماران تحت آنژیوگرافی با نارسایی مزمن کلیوی صورت گرفته است. هدف از این مطالعه بررسی اثر NAC در پیشگیری از ضایعات کلیوی حاصل از مواد حاجب در بیماران تحت آنژیوگرافی عروق کرونر با عملکرد کلیوی طبیعی میباشد.
مواد و روش ها : مطالعه بر روی 100 بیمار تحت آنژیوگرافی عروق کرونر با ماده حاجب مگلومین کامپاند 76 درصد صورت گرفت، بیماران به صورت کاملا تصادفی به دو گروه تقسیم شدند: در گروه اول مایعات همراه با دریافت NAC خوراکی به میزان 600mgدو بار در روز به مدت 2 روز (روز قبل و روز تجویز ماده حاجب) و در گروه دوم (گروه شاهد)، فقط مایعات تجویز شد.
یافته ها: در 100 بیمار مورد مطالعه، تفاوت معنیداری در مشخصات دموگرافیک اولیه وجود نداشت، ضایعات کلیوی ناشی از مواد حاجب در 30 بیمار مشاهده شد، 11 نفر (22 درصد) در گروه NAC و 19 نفر (38 درصد) در گروه شاهـد بودنـد، و تفـاوت معنیداری وجـود نداشت. در گـروه شاهد میانگیـن کراتینین سرم بیماران به صورت معنیداری پس از 48 ساعت افـزایش یافت (001/ (P=0اما در گروه NAC افزایش معنیداری در میانگین کراتینین سرم بیماران مشاهده نشد .
استنتاج: این نتایج بیانگر این واقعیت است که هر چند NAC توانسته از میزان ضایعات کلیوی ناشی از مواد حاجب بکاهد، در بیماران با عملکرد کلیوی طبیعی که مایعات کافی قبل از در معرض قرار گرفتن ماده حاجب، دریافت میکنند، استفاده معمول آن توصیه نمیگردد.
متن کامل [PDF 250 kb]   (13417 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.