دوره 11، شماره 32 - ( مهر 1380 )                   جلد 11 شماره 32 صفحات 31-23 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Madani S, Mohammadi K. The analysis of patients with tinnitis who referred to otolaryngology department at Boo Ali Sina hospital of Sari in 1998. J Mazandaran Univ Med Sci 2001; 11 (32) :23-31
URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-50-fa.html
مدنی سیدعبداله، محمدی کبری. بررسی ویژگی های وزوز گوش در بیماران مراجعه کننده به درمانگاه گوش و حلق و بینی بیمارستان بوعلی سینا ساری در سال. مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران 1380; 11 (32) :31-23

URL: http://jmums.mazums.ac.ir/article-1-50-fa.html


چکیده:   (19324 مشاهده)
سابقه و هدف: وزوز (Tinnitus) از شایعترین شکایات مراجعین به کلینیک های گوش و حلق و بینی و شنوایی می باشد. این مطالعه به منظور بررسی خصوصیات بیماران مراجعه کننده به کلینیک گوش و حلق و بینی بیمارستان بوعلی سینا ساری در سال 1377 انجام شد.
مواد و روش ها: مطالعه به شکل توصیفی درمدت یک سال انجام گرفت. خصوصیات دموگرافیک مراجعه کنندگان در فرم اطلاعاتی ثبت گردید و آزمایشات تشخیصی با دستگاه ادیومترOB 822 انجام و درمان علامتی یا اختصاصی صورت گرفت.
نتایج : تعداد کل مراجعین 2053 نفر بود که شکایت اصلی 143 نفر (7 درصد) وزوز گوش بود که مورد مطالعه و بررسی قرار گرفتند. ازبین مبتلایان به وزوزگوش،61 درصد مذکر و 39 درصد مونث، 74 درصد شهری، و بقیه روستایی بودند. سن بیماران از 19 تا 80 سال متغیر بوده که بیشتر در محدوده سنی 25 تا 54 سال قرار داشتند (63 درصد). همه مبتلایان، وزوز از نوع سوبژکتیو داشتند. شصت و نه درصد وزوز از نوع تن خالص و 21درصد از نوع نویز، 2درصد هر دو نوع تن خالص و نویز، و 2 درصد از نوع Pulsing بوده است. شش درصد موارد نتوانستند وزوزگوش خود را با هیچ یک از اصوات ذکر شده تطبیق دهند. فرکانس وزوز 65درصد از مبتلایان بالاتر از 2000 هرتز و 16 درصد پایین تر از 2000 هرتز بوده است. دودرصد وزوز از نوع White Noise و 4/1درصد از نوع Speech Noise و فرکانس وزوز بقیه افراد متغیر یا غیرقابل تطابق با فرکانس های ارایه شده بود. بلندی وزوز در 51 درصد موارد کمتر از 5دسی بل و در بقیه موارد بیشتر از 5 دسی بل بوده و در 8/2 درصد متغیر گزارش شده است. بیشتر افراد، دچار وزوز در هر دو گوش خود (دو طرفه) بودند (38 درصد). در 78 درصد موارد، افت شنوایی حسی عصبی بوده که 36 درصد افت در فرکانس های زیر، 2 درصد افت در فرکانس های بم، و بقیه در همه فرکانس ها افت داشتند. هشت درصد موارد افت شنوایی انتقالی و 6 درصد افت شنوایی آمیخته داشتند. افت شنوایی 69 درصد از مبتلایان در حد خفیف و متوسط و 2 درصد در حد عمیق بوده است. شغل مبتلایان در خانم ها اکثرا خانه داری و در آقایان نیز 29 درصد کارمند و 13 درصد کشاورز بوده اند. ده درصد مردان سابقه شرکت در جنگ (جانبازان و آزادگان) و 8 درصد سابقه کار در کارخانه را داشتند. ده درصد بیماران سیگار می کشیدند که تقریبا همگی مرد بودند.
استنتاج: در این تحقیق مشخص شد که همبستگی بین جنس، بلندی، نوع، و جهت وزوز وجود ندارد. نوع وزوز با فرکانس وزوز در ارتباط است به طوری که وزوز از نوع تونال نسبت به وزوز از نوع نویز زیرتر است. شیوع وزوز بی ارتباط با شغل و جنس نیست و پرهیز از تماس بی مورد با سروصدا عاقلانه می باشد. در ضمن کارگران و کسانی که در معرض Noise هستند بایستی در این زمینه تحت آموزش های لازم قرار گیرند.
متن کامل [PDF 186 kb]   (2348 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Mazandaran University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb