دوره 21، شماره 83 - ( مرداد و شهریور 1390 )                   جلد 21 شماره 83 صفحات 33-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (12113 مشاهده)
سابقه و هدف: کنه ‌های سخت یکی از مهمترین بندپایان خون خوار، متعلق به رده عنکبوتیان می ‌باشند. آنها می ‌توانند گروه‌ های مختلفی از عوامل بیماریزا از قبیل آربوویروس ‌ها، باکتری ‌ها و عوامل انگلی را به انسان و حیوان انتقال دهند. شناسایی فون کنه ‌های سخت در یک منطقه، در پایش برنامه‌ های کنترل آنها و در نتیجه پیشگیری از بیماری ها بسیار حائز اهمیت می ‌باشد.
مواد و روش ها: در این مطالعه توصیفی در شهرستان ساری در شمال ایران 10 درصد از روستاها و در هر روستا 10 درصد از گله‌ ها (گاو، گوسفند و بز) و در هر گله 10 درصد از حیوانات، در فصول مختلف سال، از تیر 1386 الی خرداد 1387 در هر ماه یک بار بررسی شدند. بانک اطلاعاتی نرم ‌افزار (Geographical Information System) GIS برای تهیه نقشه موضوعی مربوط به پراکندگی گونه ‌های کنه مورد بررسی با دقت دهستان تهیه شد.
یافته ها: شش گونه متعلق به شش جنس مختلف از کنه‌ های سخت شامل ریپی سفالوس بورسا، هیالوما دتریتوم، بوئوفیلوس آنولاتوس، همافیزالیس پونکتاتا، ایکسودس ریسینوس و درماسنتور مارژیناتوس از روی حیوانات جمع ‌آوری شدند. فراوانی نسبی این جنس ‌ها به ترتیب عبارت بود از:63.76، 15.35، 9.58، 7.63، 1.86 و 1.78 درصد. نقشه GIS پراکندگی گونه ‌های صید شده نیز تهیه شد.
استنتاج: نتایج نشان داد که ریپی سفالوس بورسا گونه غالب کنه سخت بر روی حیوانات اهلی در شهرستان ساری است.
واژه‌های کلیدی: کنه های سخت، فون، GIS، فعالیت فصلی
متن کامل [PDF 251 kb]   (3105 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي-کامل |

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.